Sorosi fond lahkub Ungarist augusti lõpuks

Ungari valitsuse tellitud George Sorose vastane plakat Budapestis aastal 2017.
Ungari valitsuse tellitud George Sorose vastane plakat Budapestis aastal 2017. Autor/allikas: SCANPIX / REUTERS

USA miljardäri George Sorosi fond teatas neljapäeval, et lõpetab tegevuse Ungaris 31. augustiks ja kolib Berliini.

Avatud Ühiskondade Fondid (OSF) teatas Ungarist lahkumisest mais, tuues põhjenduseks peaminister Viktor Orbáni repressiivse poliitika.

"Siin büroos töötab veel paar kolleegi, aga 31. augustiks paneme me uksed kinni," ütles OSF-i Budapesti pressiesindaja Daniel Makonnen.

OSF-i Ungari juht Katalin E. Koncz ütles usutluses nädalalehele 168 Óra, et lahkutakse halva enesetundega.

"Ma pean lõpetama 25 aastat kestnud töö ja vaatama, kuidas institutsioon, mille ülesehitamisele olen pühendanud kogu elu, muutub kõrbeks - kõik korjavad asjad kokku ja mu kolleegid kaovad," kurtis ta.

Koncz andis mõista, et ta ise jääb Budapesti. "Ma lohutan end teadmisega, et mu sõpru ootavad Berliinis ees suurepärased ruumid ja oivalised tingimused, ning nad saavad alustada tööd värske jõuga."

Orbáni sai aprillis suure valimisvõiduga kolmandaks ametiajaks peaministriks ning soovib kasutada seda mandaati migrantsioonivastase rahvusliku ja konservatiivse kultuuriprogrammi elluviimiseks.

Ungari valitsus süüdistab Sorosit oma organisatsioonide kattevarjus immigratsiooni korraldamises ning Euroopa kultuuri- ja usuidentiteedi õõnestamises.

Juunis võeti Ungaris vastu rahva hulgas "Stopp Sorosi" nime saanud seaduse, mis näeb ette kuni aastast vanglakaristust illegaalselt riiki sisenenud inimese abistamise eest.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: