"Orjatöö" seaduse vastu võtmine tekitas Ungari parlamendis kaose

Peaminister Viktor Orban Ungari parlamendis.
Peaminister Viktor Orban Ungari parlamendis. Autor/allikas: Imago/Scanpix

Peaminister Viktor Orbáni partei tööseaduse muudatuste eelnõu vallandas kolmapäeval Ungari parlamendis kaose, kuid võeti enamuse toel koos kohtureformi seadusega vastu.

Opositsioon püüdis hääletust takistada. Peaministrile ustavat spiikrit László Kövéri ei lastud istungi avamiseks kõnepulti ja opositsioon süüdistas võimuerakonna saadikuid ebaseaduslikus hääletamises. Opositsiooni seadusandjad väljendasid oma pahameelt ka vilede ja hädapasunate puhumisega. 

Köver oli sunnitud avama istungi poodiumi asemel parlamendisaali põrandalt. Spiiker ütles hiljem, et opositsiooni "obstruktsioonikatse oli Ungari 28 demokraatia aasta jooksul pretsedenditu". 

Orbán, kelle Fideszi parteil on parlamendis kahekolmandikune enamus, võttis ka ise istungist osa.

Valitsuse esitatud vastuoluline eelnõu pikendab aastase ületunnitöö, mida tööandja võib töötajalt nõuda seniselt 250 tunnilt 400-ni. Samas kasvab kolm korda pikemaks - kolme aastani - selle eest tasumise aeg.

Valitsuse väitel on muudatused kasulikud nii neile, kes tahavad rohkem tööd teha, kui tööandjatele, kel läheb vaja rohkem tööjõudu.

"Me peame kõrvaldama bürokraatlikud reeglid, et need, kes tahavad rohkem töötada ja rohkem teenida, saaksid seda teha," ütles Orbán teisipäeval.

Ametiühingud ja opositsioonierakonnad nõudsid "orjatöö" eelnõu tagasivõtmist. 

Ametiühingud süüdistavad valitsust, et too meetmete üle nendega ei konsulteerinud ning ähvardavad üldstreigi ja maanteede sulgemisega. Kriitikute sõnul on valitsus sõlminud tagatoakokkuleppe Saksa autofirmadega, kellel on Ungari majanduses suur roll. 

Saksa autofirmad on kurtnud suurneva tööjõunappuse üle riigis. 

"Nad võtavad ungari rahva huvide vastaselt vastu Saksa lobistide dikteeritud eelnõu," ütles opositsiooni rahvasaadik Bence Tordai. 

Küsitluste põhjal on muudatuste vastu üle kahe kolmandiku ungarlastest.

Parlament võttis kaootilisel istungil vastu ka seaduse uute "halduskohtute" loomiseks, mis hakkaksid menetlema tundlikke riigihaldust puudutavaid kohtuasju, näiteks seoses valimiste või riigihangetega. 

Seadusega antakse uute kohtute üle järelevalveroll justiitsministrile, kelleks on Orbáni liitlane László Trócsány. Sellega seoses on kõlanud hoiatused, et kohtusüsteem on langemas pea täielikult valitsuse kontrolli alla.  

Trócsány sõnul muudavad 2020. aasta jaanuariks loodavad kohtud kohtusüsteemi senisest tõhusamaks. 

Inimõigusorganisatsioon Ungari Helsingi Komitee (HHC) nimetas loodavaid kohtuid "tõsiseks ohuks õigusriigile Ungaris". "Piire täidesaatva ja kohtuvõimu vahel Ungaris ootab hägustumine," seisis organisatsiooni avalduses. 

Kolmapäeva õhtul avaldas parlamendihoone ees tööseaduse ja kohtureformi seaduse vastuvõtmise vastu meelt umbes 1500 meeleavaldajat. Laupäeval oli Budapestis tööseaduse vastu meelt avaldanud mitutuhat demonstranti. 

Opositsioonierakonnad, teiste seas marurahvuslik Jobbik, kelle seadusandjad marssisid hiljem üle silla president János Áderi residentsi juurde andma üle petitsiooni üleskutsega seadust mitte välja kuulutada, on kutsunud korraldama tänavaproteste. 

Orbán on tegutsenud alates võimuletulekust 2010. aasta kevadel sihikindlalt oma erakonna Fidesz võimu piiravate sõltumatute institutsioonide täitevvõimule allutamise nimel.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: AFP/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: