Idapiiri hoolduseks kulub 2026. aastani 70 miljonit eurot

Piiripostid
Piiripostid Autor/allikas: Politsei- ja piirivalveamet

Lisaks idapiiri väljaehituse maksumusele, milleks on möödunud aasta hindu arvestades umbes 190 miljonit eurot, kulub selle hooldus- ja ülalpidamiskuludeks kuni 2026. aastani 70 miljonit eurot, selgus siseminister Andres Anvelti valitsusele esitatud memorandumist.

Ekspertide hinnangute põhjal kujuneb idapiiri maksumuseks 2017. aasta hindadega 188-194 miljonit eurot. Kui aga arvestada, et piiriehitusele eelnevad tööd ja väljaehitamine jagunevad 11 aasta peale, siis arvestades hinna- ja palgamuutusi, prognoositakse maksumuseks umbes 250,3 miljonit eurot.

Praeguseks kasutatud ja edaspidiseks plaanitud katteallikaid on 71 miljonit eurot, millest 66,1 miljonit tuleb rahandusministeeriumi sihtotstarbelisest reservist ning 4,9 miljonit kavatsetakse katta välisrahastuse abil. Seega tuleb siseministeeriumil planeerida rahandusministeeriumi reservi veel 179,3 miljonit eurot lisaraha.

Väljaehitamiskulud ei ole aga ainus asi, milleks idapiiri puhul raha kulub. Kui tänavu veebruaris esitletud prognoosis hinnati kuni 2026. aastani piiriehitusega kaasnevate hooldus- ja ülalpidamiskulude suuruseks 54,8 miljonit eurot, siis ekspertarvamuste järgi, mis arvestavad rahandusministeeriumi kevadist majandusprognoosi, lisandus sellele veel 15,2 miljonit eurot ehk kokku 70 miljonit eurot.

Kui tänavu on hoolduskulude summa 2,1 miljonit ja järgmisel aastal 1,4 miljonit eurot, siis näiteks aastatel 2024-2026 kulub selleks aastas juba vahemikus 13-15 miljonit eurot. Alates 2027. aastast prognoositakse idapiiri aastaseks ülalpidamiskuluks 15-16 miljonit eurot aastas.

Rahandusministeeriumi sihtotstarbelisse reservi on kuni 2026. aastani planeeritud hooldus- ja ülalpidamiskuludeks 25,8 miljonit eurot ning memorandumi järgi tuleb sinna lisaks planeerida veel 44,2 miljonit eurot.

Eeldusel, et reservi on jätkuvalt plaanitud kolm miljonit eurot iga-aastasteks hoolduskuludeks, tuleb alates 2027. aastast planeerida hoolduskuludeks igal aastal umbes 12-13 miljonit eurot lisaraha.

Kui prognoos kokku võtta, selgub, et kuni aastani 2026 on kulutused 320,3 miljonit eurot - see summa koosneb 188,1 miljonist eurost, millega piir välja ehitatakse, 57 miljonist eurost, mille võrra ehitus eksperthinnangu järgi hinnamuutuste tõttu kallineb, 5,2 miljonist eurost, mis uuendatud prognoosi kohaselt tuleb välisrahastusest, ning 70 miljonist eurost, mis on ette nähtud hoolduskuludeks.

Planeeritud katteallikaid on samal ajal 96,8 miljonit eurot. Seega on kuni 2026. aastani vaja selleks mõeldud reservi planeerida 223,5 miljonit eurot lisaraha.

Raha taotletakse ka Euroopa Liidust. Euroopa Komisjoni tänavu mais esitatud ettepaneku järgi kasvab piirihalduse valdkonna eelarve aastateks 2021-2027 võrreldes varasema perioodiga ligi kolm korda. Eesti valitsus kujundab oma seisukohad eelnõu osas septembris ning memorandumi järgi tuleks selle ning ka eelarvestrateegia väljatöötamise juures arvestada idapiiri väljaehitamist Eesti strateegilise investeeringuvajadusena.

Euroopa Komisjon peaks eelarveraamistiku heaks kiitma tuleva aasta mais.

Neljapäevasel kabinetiistungil otsustas valitsus, et idapiiri väljaehitamine jätkub täies mahus nii, nagu seda näeb ette politsei- ja piirivalveameti (PPA) koostatud projekt.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: