Hotellide liit: turismimaksu seadust muutmata kehtestada ei saa ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Eesti Hotellide ja Restoranide Liidu juhatuse esimehe Verni Loodmaa hinnangul ei tohiks turismimaksu kehtestada ilma seda põhjalikult analüüsimata ja sellest laekuva tulu turisminduse arendamiseks kasutamata. Samuti ei saa tema sõnul kohalik omavalitsus seda Eestis kehtestada ilma seadust muutmata.

"Ega turismimaksu idees ei ole midagi uut. On seda rakendatud mitmetes Euroopa riikides, ja ka teistes riikides maailmas. Ka Eesti poliitikutel on ikka aeg-ajalt tulnud pähe see mõte, et hea ja nutikas oleks koguda linnakassasse raha juurde läbi turismimaksu. Tänini seda sündinud ei ole," ütles Loodmaa.

"Suures plaanis mõistagi ei ole ükski täiendav maks turismitööstusele hea," rääkis Loodmaa. "Ma kindlasti ei oleks üleolev, öeldes seda, et las turist maksab. Turist ei loe raha, mis see üks euro talle ikka on. Ei. Nii lihtne see kindlasti ei ole – turist on täpselt samasugune inimene, nagu ka eestimaalane ja loeb oma raha, kui ta endale sihtkohta valib."

"Kui me samas teame, et meie lähiriikides, meie naaberpealinnades, ei Riias, ei Helsingis ei ole seda turismimaksu kehtestatud, siis tuleks ikkagi väga põhjalikult analüüsida seda, et kas see kui meie turismimaksu kehtestame ja hakkame seda koguma, kas see meie konkurentsivõimet ei halvenda. Eriti selles suunas, kui me täna teame, et Soome turistide arv on langustendentsis. Mis sõnumi me oma suurimale turismiturule, kust me kõige rohkem välisturiste ootame, mis sõnumi me sellele turule anname?" küsis ta.

Loodmaa sõnul tuleks põhjalikult läbi kaaluda maksu kogumisega seotud kulud nii ettevõtjatele kui ka Tallinna linnale ja siis otsustada kas see ennast ära tasub. "Heaks näiteks on siin Riia, mis paar aastat tagasi arutas ka väga põhjalikult selle üle, kas turismimaksu võiks kehtestada. Nad jõudsid järeldusele, et selle kokkukogumine läheb liiga kulukaks."

Kui selline maks kehtestada, peaks Loodmaa hinnangul omavalitsus koos kohalike ettevõtjatega otsustama, mida kogutud vahenditega ette võtta. "See raha sellisel juhul minu hinnangul peaks minema turismisektorisse, külalislahkustööstusse. On need siis turismiinfrastruktuurid, on need siis mingid taristud, on see siis turismi turundus."

Eestis omavalitsused ilma riigikogus kohalike maksude seadus muutmisetta turismimaksu kehtestada ei saaks, rääkis Loodmaa. Seadusest tulenevad kohaliku omavalitsuse volikogu kehtestavad maksud on reklaamimaks, teede ja tänavate sulgemise maks, mootorsõidukimaks, loomapidamismaks, lõbustusmaks ja parkimistasu.

Turismimaksu kehtestamist on Loodmaa sõnul kaalutud Pärnus, Saaremaal, Haapsalus, kuid ükski omavalitsus seda Eestis senini kehtestanud ei ole. Lähiriikides on turismimaks kasutusel Leedus Kaunases ja Vilniuses.

Tallinna linnavolikogu keskerakondlasest esimees Mihhail Kõlvarti käis neljapäeval volikogu sügishooaja avaistungil peetud kõnes välja idee, et Tallinn peaks kaaluma pealinna saabuvatele turistidele linnas viibitud ööde eest maksu kehtestamist. Kõlvarti sõnul peaks turismimaks olema optimaalne, kuid tooma linnale vajalikku tulu. Näiteks 1-eurose turismimaksu kehtestamine ühe öö eest majutusasutuses annaks linnale Kõlvarti sõnul tulu kuni 2,8 miljonit eurot aastas. 

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: