Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Paavst kohtus Iirimaal ahistamisohvritega ja väljendas kahetsust

{{1535194860000 | amCalendar}}
Foto: DYLAN MARTINEZ/Reuters/Scanpix

Paavst Franciscus kohtus laupäeval Iirimaal kaheksa ahistamisohvriga ja väljendas kahetsust katoliku kiriku suutmatuse pärast tegeleda seksuaalse ärakasutamise skandaalidega, mis on tekitanud üle maailma õigustatult raevu kiriku suhtes.

"Paavst kohtus laupäeva õhtul pooleteise tunni jooksul kaheksa ohvriga, kellele väljendas kahetsust juhtunu pärast," ütles Vatikani eestkõneleja Greg Burke ametlikus avalduses.

"Kirikuvõimude suutmatus tegeleda nende eemaletõukavate kuritegudega on õigustatult andnud alust raevuks ja on jäänud valu ja häbi allikaks katoliku kogukonnale. Ma jagan seda," ütles paavst varem päeval Iiri peaministrile Leo Varadkarile.

Varadkar kutsus paavsti tagama õiglust katoliku kiriku seksuaalse ärakasutamise ohvritele kogu maailmas.

"Haavad on endiselt lahti ja on teha veel palju, et tuua õiglust ja tõde ja paranemist ohvritele," ütles Iiri peaminister. "Püha Isa, ma palun, et te kasutaksite oma ametikohta ja mõju tagamaks, et seda tehakse siin, Iirimaal, ja üle kogu maailma."

Paavst Franciscus saabus laupäeval Iirimaale kahepäevasele visiidile. Ta on esimene paavst, kes külastab Iirimaad pärast 1979. aastat, kui Johannes Paulus II esines riigis 1,5 miljonile inimesele.

Katoliku kiriku pea maandus Dublinis hommikul ning teda tervitas asevalitsusjuht Simon Coveney koos perekonnaga. Franciscus külastab Dublinit ja Mayo maakonda riigi lääneosas.

Katoliku kirik on sattunud Iirimaal suure pahameeletormi alla seoses ahistamisskandaalidega. Kirikut on Iirimaal ja mujal maailmas viimase paarikümne aasta jooksul teravalt kritiseeritud laste seksuaalses väärkohtlemises süüdistatud preestrite varjamises ja kaitsmises.

Iirimaal on homoseksuaalist peaminister ning kolme aasta eest hääletasid iirlased samasooliste abielu legaliseerimise poolt. Tänavu hääletati abordikeelu eemaldamise poolt põhiseadusest. Varem olnuks see valdavalt katoliiklikul Iirimaal mõeldamatu.

Iiri peaminister Leo Varadkar sõnas avalduses, et nõuab Franciscuselt kohtumisel laupäeval kogu ahistamissüüdistusi puudutava informatsiooni jagamist politseiga.

Paavst peab pühapäeval Dublinis Phoenixi pargis missa arvatavalt 500 000 inimesele.

Toimetaja: Karin Koppel, Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: