Paavsti missal saab osaleda kuni 10 000 inimest

{{1536063840000 | amCalendar}}
Paavst Franciscus.
Paavst Franciscus. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

Paavst Franciscuse Tallinna-visiidi ajal toimuvale missale Vabaduse väljakul lubatakse umbes 10 000 inimest.

"Pühale Missale Vabaduse väljakul oleme planeerinud umbes 7000 kuni 10 000 kohta," ütles Eesti Rooma-Katoliku Kiriku pressiesindaja Marge-Marie Paas teisipäeval peetud pressikonverentsil.  

Registreerimine 25. septembri õhtul toimuval missal osalemiseks kestab 15. septembrini ja Paasi sõnul "praegu ei ole veel ohtu, et soovijad ära ei mahuks".

Püha Missa on katoliku kiriku kõige tähtsam tseremoonia, ütles missa korraldamist juhtiv isa Wodzisław Szczepanik teisipäeval pressikonverentsil. Missa esimeses osas kuulutatakse jumalasõna ning selles räägib paavst Franciscus. Teises osas antakse katoliiklastele armulauda.  

Szczepaniki sõnul jagatakse kõigile missale registreerunutele kohapeal bukletid, kus missal toimuv on lahti seletataud ning jagatakse ka käitumisjuhiseid. Sama tehakse visiidi ajal kättesaadavaks ka internetis, et nutitelefoni kasutajad saaksid paavsti visiidi kohta infot otse oma seadmest.

Paasi sõnul käivad kirikul praegu läbirääkimised Tallinna linnavalitsusega, et saaks loa paigutada ka Vabaduse väljaku ümbrusesse suuri ekraane, kust saavad missat jälgida need, kes Vabaduse platsile ei mahu. "Siin oleneb osalus ilmselt palju sellest, milline on ilm 25. septembril," tõdes Paas.

Eesti Rooma-Katoliku Kiriku pressiesindaja rõhutas siiski, et missa ei ole ei kontsert ega etendus vaid liturgia ning seda viib läbi paavst, kes on eelkõige vaimne juht.

Vabaduse väljakul teeb paavst plaanide kohaselt enne missa algust kell 16.30 ka ringsõidu oma legendaarse sõidukiga, et kohaetulnuid tervitada.

Paavst Francsiscus külastab Eestit oma Balti riike hõlmava ringsõidu käigus, kohtudes Kadriorus president Kersti Kalulaidi ning Eesti valitsuse, kodanikuühiskonna ja diplomaatilise korpuse esindajatega, Kaarli kirikus kristlike noortega ning Peeter-Pauli katedraalis kiriku abisaajatega.

Paavsti visiit häirib Tallinnas tugevalt liiklust

Paavsti Franciscuse visiit Tallinna häirib tugevalt liiklust.

"Kõige tugevam mõju saab ilmselt olema hommikuse tipptunni ajal, kui paavsti ja tema saatjaskonna korteež liigub lennujaamast Kadriorgu presidendilossi juurde," ütles politsei- ja piirivalveameti (PPA) Põhja prefektuuri operatiivjuht Kristian Jaani teisipäeval pressikonverentsil.  

Paavsti lennuk peaks maanduma Tallinnas kell 9.50 ja tervitustseremoonia Kadriorus algab kell 10.15. Samuti mõjutab paavsti liikumine linnaliiklust suuremalt lõuna ajal, kui kirikupea sõidab Kaarli kiriku juurest lõunale Pirita kloostris, mis algab kell üks päeval.  

"Sulgeme trassi täies ulatuses, mistõttu palume liiklejatel arvestada seda oma sõitude planeerimisel," märkis Jaani.  

Samuti piiratakse liikumist pärastlõunal Vabaduse platsi ümbruse, kus kell 16.30 algab missa. Kindlasti ei soovi politsei droonide lennutamist paavsti käikude ajal ürituste läheduses, lisas Jaani.  

PPA plaanib visiidi eel ja ajal tihendada ka kontrolli piiridel, mistõttu tasub meeles pidada, et ka näiteks Lätti sõites peaks dokumendid kaasa olema.

Täpsema liiklusskeemid avalikustab politsei 12. septembril ja siis saab avalikkus ka teada, kus oleks võimalik möödasõitvat katoliku kirikupead tervitama minna, lisas Jaani.   

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: