Austraalia kohus mõistis Vatikani kardinali süüdi seksuaalkuritegudes

{{1551149520000 | amCalendar}}
Foto: SCANPIX / REUTERS

Vatikani majandussekretariaadi prefekt kardinal George Pell mõisteti Austraalias süüdi laste vastu suunatud seksuaalkuritegudes, teatasid teisipäeval meediakanalid.

Süüdimõistev otsus langetati juba detsembris, kuid avalikustati alles nüüd. Vatikan teatas umbes sel ajal, et Pell ei kuulu enam paavst Franciscuse lähikonda.

Austraalia vandekohus tunnistas Pelli süüdi ühes seksuaalse ärakasutamise ja neljas ahistamise juhtumis kahe kooripoisi vastu. Kuriteod leidsid aset Melbourne´i linnas 1990-ndatel aastatel.

Pell ise on kõik süüdistused tagasi lükanud ja kavatseb advokaadi kinnitusel otsuse edasi kaevata. Kardinal on öelnud, et mõistab hukka enda "maine armutu hävitamise" meedias.

Tegemist on kõrgeima Vatikani ametnikuga, kes on läbi aegade seksuaalkuriteos süüdi mõistetud. Pell oli Vatikani tippametnike hierarhias kolmas.

Pell vannutati preestriks 1966. aastal Roomas ning naasis 1971. aastal Austraaliasse, kus ta tõusis Austraalia katoliku kiriku juhiks.

Vatikan teatas nädalalõpul pärast laste väärkohtlemise peatamist arutanud tippkohtumist, et katoliku kirik koostab uut lastekaitsepoliitikat.

Lapsi tuleb "kaitsta aplate huntide eest", lausus paavst Franciscus kõnes kiriku liidrite kohtumise järel.

"Peame seisma kurjuse müsteeriumiga näost näkku," rõhutas usujuht.

Katoliku kirikut on viimastel aastatel raputanud mitu laste seksuaalse väärkohtlemise skandaali Austraaliast Tšiili, Saksamaa ja Ühendriikideni.

Neli päeva kestnud kohtumise eel nõudis Franciscus "konkreetseid meetmeid" laste seksuaalse väärkohtlemise vastu ning andis 114 kõrgele piiskopile teekaardi, et kujundada pedofiilidest preestrite vastase võitluse debatti.

Paavst hoiatas, et väärkohtlemise ohvrid peavad ootama, sest suurem osa tööst tehakse tippkohtumise järel.

Franciscuse sõnul võtab kirik aluseks Maailma Terviseorganisatsiooni juhtimisel välja töötatud dokumendis "Seitse strateegiat lastevastase vägivalla lõpetamiseks" tehtud soovitused.

Kirik keskendub "oma eeskirjade arendamisel" kaheksale teemale, mille seas on "laste kaitse", "laitmatu tõsidus" ja "tõeline puhastus", lisas paavst.

"Ärgitan südamlikult alustama täielikku lahingut alaealiste väärkohtlemise vastu..., sest tegeleme kohutavate kuritegudega, mis tuleb maapinnalt pühkida," lisas ta.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: