NATO kaalub ettepanekut anda peakorterile McCaini nimi

NATO peakorter Brüsselis.
NATO peakorter Brüsselis. Autor/allikas: Ludovic Marin-Pool/SIPA/Scanpix

NATO kaalub alliansi kolme endise juhi ettepanekut anda organisatsiooni uuele peakorterile hiljuti surnud USA poliitiku ja sõjaveterani John McCaini nimi.

Endised peasekretärid Anders Fogh Rasmussen, George Robertson ja Javier Solana ärgitasid Briti ajalehes The Times NATO-t andma varem sel aastal Brüsselis avatud hoonele McCaini nimi. Artikli kohaselt sümboliseerivad endise senaatori elu ja töö "seda liitu ja Ameerika globaalsest juhirollist tõusvat kestvat kasu".

Vienami sõja kangelane ja kahekordne vabariiklaste presidendikandidaat McCain suri laupäeval pärast aasta kestnud võitlust ajuvähiga.

"Peasekretär Jens Stoltenberg on märganud ettepanekut nimetada NATO peakorter senaator John McCaini järgi. Seda ettepanekut uuritakse põhjalikult," lausus oma avalduses NATO pressiesindaja Oana Lungescu, lisades, et Stoltenberg austas McCaini tohutult.

Juba pühapäeval kirjutas Eesti eelmine riigipea Toomas Hendrik Ilves, et Eesti võiks Põhja-Atlandi Nõukogus tulla välja ettepanekuga nimetada äsja valminud NATO peakorter laupäeval surnud USA senaatori, Eesti toetaja ja sõbra John McCaini järgi.

Ilves kirjutas Twitteris, et läbi okupatsiooni, Vene vägede väljaviimise ja meie NATOsse astumise oli John McCain Eesti suurimaid sõpru ja toetajaid. Nagu Gruusia, Krimmi ja teiste riikide kriiside puhul, kus tuli seista vabaduse eest.

"Olles vangistet kuus aastat kommunistide poolt, teadis ta paremini kui pea ükski tänapäeva ameeriklane, mida tähendab vabadus," lausus president. "Eesti näitaks oma austust nii tema kui vabaduse eest seisnute vastu, tehes ettepaneku nimetada vastvalminud NATO peakorter John McCaini järgi."

NATO vanas peakorteris kandsid teatud ruumid alliansi endiste juhtifiguuride nime, kuid hoonele endale nime ei antud.

Hoonele nime andmine vajab kõigi 29 liikmesriigi ühehäälset tuge ning arvestades McCaini teravaid suhteid USA presidendi Donald Trumpiga on ebaselge, kas Ühendriigid selleks oma õnnistuse annavad.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: