WSJ: McCaini nime kandev sõjalaev peideti Jaapanis Trumpi pilgu eest

USS John S. McCain (DDG-56).
USS John S. McCain (DDG-56). Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA kaitseministri kohusetäitja Patrick Shanahan lükkas neljapäeval tagasi väited, et tema kiitis heaks plaani varjata John McCaini nime kandva sõjalaeva nime president Donald Trumpi pilgu eest Jaapani visiidi ajal.

Ajakirjandusse on jõudnud teated, et USS John McCaini nime püüti varjata, kui nüüdseks surnud vabariiklasest senaatori poliitiline vastane Trump teisipäeval Jaapanis Ühendriikide sõjaväebaasi külastas.

Laeva meeskonnaliikmetel polevat olnud lubatud minna kuulama kõnet, mille Trump naaberlaeval pidas, sest nende vormiriietusel on samuti McCaini nimi.

Selle teemal esimesena kirjutanud Wall Street Journali andmetel oli Shanahan laeva nimest tingitud muredega kursis ning kiitis heaks meetmed, mis tagasid, et see ei seganud presidendi visiiti.

Praegu Aasias ringsõidul viibiv Shanahan eitab seda. "Mina ei ole andnud käsku ega kiitnud heaks samme nimetatud laeva ümber," ütles ta ajakirjanikele ja kinnitas, et peab "suure Ameerika patrioodi John McCaini" nime alati au sees ega käituks lugupidamatult ka laeva meeskonna suhtes.

Wall Street Journali sõnul saadi käsk ametnikult, kellele olid survet avaldanud Valge Maja ja Jaapanis baseeruv Ühendriikide seitsmes laevastik.

"USS John McCain peab silme alt kaduma," seisab ajakirjanike käsutusse jõudnud e-kirjas. 

Puhkes paanika, sest laev on remondis ja seda ei olnud võimalik enne Trumpi teisipäevast visiiti kuhugi viia, sestap otsustati lihtsalt laeva nime presidendi pilgu eest varjata.

Trump ütles neljapäeval Valges Majas, et "ei tea, mis juhtus". "Ma ei olnud sellega seotud. Ma poleks seda teinud," lausus president ja möönis samas, et ei olnud McCaini fänn ja ei saa selleks ka tulevikus. 

Sõjalaev USS John McCain kandis esialgu augustis surnud kauaaegse senaatori isa ja vanaisa (mõlemad USA mereväe admiralid) nime, kuid pärast McCaini surma pühendati see ümber nii, et see hõlmaks ka lahkunud senaatori nime. 

Kuigi Trump ja McCain olid erakonnakaaslased, kritiseeris lahkunud senaator Trumpi korduvalt käitumise eest, mida ta pidas USA presidendile sobimatuks. 

Juhtunut kritiseerib väljaandes Atlantic teravalt John Hopkinsi Ülikooli professor Eliot A. Cohen. "Et midagi sellist võib juhtuda maailma kõige võimasmates relvajõududes, peaks tegema ameeriklastele palju rohkem muret kui Hiina ülehelikiirusega raketid või Vene militaarhäkkerid," leidis ta.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: