Lätis tankimisel riskib veokijuht topeltaktsiisi tasumisega ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tankla. Foto on illustreeriv.
Tankla. Foto on illustreeriv. Autor/allikas: ERR

Kümmekond veokijuhti on tänavu tolliametnikele vahele jäänud kütuse toomisega Lätist olukorras, kus kaubavedu pole toimunud.

Kütuseveo kahtlusega veokeid on maksu- ja tolliamet aktiivsemalt kontrollinud selle aasta algusest, kuna aina enam hakkas Lätis tankimas käima haagiseta ja kaubata veokeid.

Kütusepaagis olev kütus vabastatakse aktsiisist üksnes rahvusvahelisel kaubaveol – see tähendab kaubaveo toimumist vähemalt ühel suunal.

Kui veok väljub Eestist ja siseneb riiki haagiseta või tühja kaubaruumiga, siis ei ole tegemist rahvusvahelise kaubaveoga ning kütust aktsiisist ei vabastata.

Kuigi Lätis toodud kütus on eelnevalt välisriigis aktsiisiga juba maksustatud, näeb seadus ette, et sellelt tuleb deklareerida ja tasuda aktsiis ka Eestis.

Maksuametist öeldi ERR-ile, et kütuse toomine sellisena ei ole massiline ja ameti hinnangul on esmased kontrollid sellist tegevust selgelt pidurdanud.

Siiski on mõned veokijuhid piiri lähistel tollile silma hakanud ja rahaliselt endale näppu lõiganud. Tänavu aprillis pidasid ametnikud Ikla-Pärnu maanteel kinni haagiseta veoki, mille juht tunnistas, et tuli Lätist ja tankis seal üle 700 liitri diislikütust, mille tõestuseks olid tal alles ka kviitungid.

Tolliametnikud, olles seisukohal, et sel moel kütust aktsiisivabalt Eestisse tuua ei saa, koostasid kohapeal aktsiisideklaratsiooni, mille juht allkirjastas ja võttis endale aktsiisikohustuse summas 350 eurot.

Mõned päevad hiljem otsustas mees selle kohtus vaidlustada ja täiendas kaebuses, et vedas tegelikult Paikuselt Ainažisse kaupa - kaht rehvi - mille kohta oli tal esitada ka saateleht.

MTA väitis vastu, et saateleht ei ole usaldusväärne, sest veokijuht ei esitanud seda kinnipidamisel. Samuti ei pidanud amet usutavaks, et kaht autorehvi transporditi Lätti veokiga, mille kütusekulu on 30 liitrit 100 kilomeetri kohta.

Tõendeid vaagides jõudiski kohus veendumusele, et sõidu peaeesmärk oli Lätis kütust tuua ning väidetud kaubavedu oli paremal juhul kõrvaltegevus.

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: