Mattis: otsust tulevaste USA-Lõuna-Korea õppuste kohta veel pole ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1535470980000 | amCalendar}}
USA kaitseminister Jim Mattis.
USA kaitseminister Jim Mattis. Autor/allikas: Manuel Balce Ceneta/AP Photo/Scanpix

USA kaitseminister James Mattis lausus kolmapäeval, et otsuseid Ühendriikide ja Lõuna-Korea tulevaste sõjaväeõppuste ärajätmise kohta ei ole tehtud.

Teisipäeval oli Mattis öelnud, et Washingtonil ei ole enam plaanis lükata edasi tulevasi ühisõppusi Korea poolsaarel.

USA teatas juunis pärast president Donald Trumpi ajaloolist kohtumist Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga Singapuris, et peatab hea tahte avaldusena väljavalitud õppused Lõuna-Koreaga, teiste seas augustisse kavandatud suurõppuse Ulchi Freedom Guardian.

"Kaitseministeerium peatas kolm sõjaväeõppust, et anda meie diplomaatidele ruumi läbi rääkida Korea poolsaare kontrollitava, pöördumatu ja täieliku tuumavabaks muutmise üle," lausus USA kaitseminister avalduses.

Mattise sõnul ei ole Ühendriikide sõjaline hoiak pärast Singapuri tippkohtumist muutunud "ja tulevaste õppuste ärajätmise kohta pole otsuseid tehtud".

Kaitseminister lausus, et USA ja Lõuna-Korea väed "hoiavad kõrget sõjalist valmisolekut ja valvsust, toetades täielikult diplomaatiliselt juhitud jõupingutust tuua Korea poolsaarele rahu, õitseng ja stabiilsus".

Trump ja Kim allkirjastasid Singapuris ähmase lubaduse liikuda Korea poolsaare tuumavabaduse suunas. Lubadus jäi kaugele Ühendriikide kauaaegsest nõudmisest Pyongyangi tuumaarsenali täielikuks, kontrollitavaks ja pöördumatuks lammutamiseks.

Trump: Hiina komplitseerib USA suhteid Põhja-Koreaga

Trump süüdistas kolmapäeval Hiinat Washingtoni ja Põhja-Korea suhete komplitseerimises ajal, kui kõnelused Pyongyangi tuumarelvitustamise üle on seisakus.

"Hiina teeb meie suhete seisukohast Põhja-Koreaga olukorra palju raskemaks," ütles Trump Valges Majas, kinnitades samas, et tema suhted Hiina presidendi Xi Jinpingiga on "suurepärased".

Ühendriikide riigipea märkis ka oma "suurepäraseid" suhteid Põhja-Korea liidri Kim Jong-uniga. "Osa Põhja-Korea probleemist tekitavad kaubandustülid Hiinaga," sõnas ta.

USA välisminister Mike Pompeo pidi tegema sel nädalal Põhja-Koreasse neljanda visiidi, kuid Trump otsustas selle ebapiisavatele edusammudele viidates ära jätta.

Trump on andnud viimasel ajal mõista, et probleemid kõnelustel Pyongyangiga tulenevad osaliselt sellest, et Washingtoni kaubandusalase surve alla langenud Hiina ei survesta oma naaberriiki enam sama tugevalt kui varem.

USA president kordas, et tahab põhjalikult muuta olukorda kaubandussuhetes Hiinaga. Trump peab enda sõnul võtma Pekingi suhtes kaubanduse alal karmi hoiaku, "sest ta ei ole meie riigi vastu aus".

Trumpi sõnul sulgesid tema eelkäijad USA presidendiametis "selle ees oma silmad".

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: