Riik palkas Maarjamäele jalgpallihalli ehitamise peatamiseks advokaadibüroo
Justiitsministeerium sõlmis lepingu Ellex Raidla Advokaadibürooga, et see aitaks riigil nurjata plaan rajada Maarjamäele kommunismiohvrite memoriaali kõrvale jalgpallihall.
Tallinna linnavalitsus kehtestas 21. juunil Tuulenurga 1 kinnistu detailplaneeringu, mille järgi võib Maarjamäele kommunismiohvrite memoriaali kõrvale kerkida jalgpalliklubi FC Levadia spordihall.
Otsus pahandas kohalikke elanikke, aga ka represseeritute ühendust Memento ning justiitsminister Maris Lauri on öelnud, et otsib võimalusi halli ehitamine piirkonda ära hoida.
Advokaadibüroo peaks aitama justiitsministeeriumil nõuda detailplaneeringu kehtetuks tunnistamist. Siiski, esimese asjana ootab ministeerium büroolt õiguslikku hinnangut, kas niisugusel vaidlusel on üldse perspektiivi.
Lepingu järgi maksab ministeerium advokaadibüroole 175 eurot tunnis ja kogu lepingu eest maksimaalselt 20 000 eurot.
Maarjamäe jalgpallihall on plaanitud riigi maale. Kui linn küsis, teatas Riigi Kinnisvara Aktsiaselts (RKAS), et neil jalgpallihalli ehitamisele vastuväiteid pole, mistõttu algas selle planeerimine juba enne, kui kõrvale rajati kommunismiohvrite memoriaal. Kommunismiohvrite memoriaali konkurss kuulutati välja 2016. aastal, kui jalgpallihalli ehitamiseks oli detailplaneering juba menetluses ja avatud jalgpallistaadion selles kohas tegutses.
Riigihaldusminister Jaak Aab märkis hiljuti, et ka tema ei suutnud juba käimalükatud protsessi pidurdada.
Riigihalduse ministri nõuniku Risto Kase kommentaar: vaja on läbirääkimisi, mitte advokaati
Justiitsministeerium palkas advokaadibüroo, et selgitada välja Maarjamäe jalgpallihalli detailplaneeringu kehtetuks tunnistamise perspektiiv, jättes mulje nagu oleks muud võimalused jalgpallihalli küsimuses lahenduse leidmiseks ammendunud. See ei vasta tõele.
Senised läbirääkimised jalgpallihalli asukoha osas on olnud pigem paljulubavad. Riigi esindajad, FC Levadia, memoriaali ja jalgpallihalli arhitektid ning huvigrupid on kohtunud nii ühiselt kui eraldi. 2020. aasta oktoobris, kui kõik osapooled ühise laua taga istusid, lepiti kokku esialgses suusõnalises kompromissis, mille kohaselt leitakse jalgpallihallile asenduspind ning Maarjamäele rajatakse jalgpallihalli asemel jalgpalliklubi administratsioonhoone. Selle lahendusega olid kõik osapooled nõus.
Asenduspinda otsiti nii riigimaade, munitsipaliseerimata maade kui ka Tallinna linnale kuuluvate maade hulgast. Eelistus võimalike alternatiivsete asukohtade osas oli, et pakutavad paigad oleksid praeguse asukoha vahetus läheduses. Riigimaade hulgas sobivat pinda ei olnud, kuid Tallinna linn ühe võimaliku krundi leidis – Maarjamäe jalgpalliväljakust ca kaheksaminutilise autosõidu kaugusel Lasnamäe veerel.
Siiski jäi lõplikult kokku leppimata, mis tingimustel asukohavahetus toimuks ning millised saavad olema erinevate osapoolte panused. Teadupärast ei olnud tegemist enam ainult riigi ja Levadia jalgpalliklubi, vaid ka Tallinna linna vahelise küsimusega. Läbirääkimiste ajal muutus valitsus ja seoses sellega jäi teema ajutiselt pausile.
Vahepeal jõudis kehtestamiseni jalgpallihalli ehitust võimaldav detailplaneering ning mõni osapool hakkas nägema ohtu, et jalgpallihalli ehitusele pannakse hääled sisse. Seda ei saa pidada kuigivõrd tõsiseltvõetavaks, sest Levadia jalgpalliklubi on kinnitanud, et nemad on jätkuvalt kompromissiks valmis. Lahendus on leitav ja seda tuleks otsida pooltevahelise kokkuleppe teel, mitte juriidiliste sammudega ähvardades. Nüüd on pall läbirääkijate väravas.
Kindlasti jalgpalli harrastamine Maarjamäel jätkub, sest jalgpalli väliväljakud ei ole sealt kuhugi kolimas. Kuhu rajatakse sinna planeeritud jalgpallihall, selgub loodetavasti lähiajal sõbralike läbirääkimiste teel. Kõiki osapooli ja huvigruppe rahuldav lahendus on kindlasti saavutatav.
Toimetaja: Mait Ots, Mirjam Mäekivi