Aeg: kommunismiohvrite memoriaali kõrvale jalgpallihalli ehitada ei tohi

{{1592300640000 | amCalendar}}
Foto: Eek & Mutso

Justiitsminister Raivo Aeg esitas palve riigihalduse minister Jaak Aabile, et Riigi Kinnisvara Aktsiaselts (RKAS) võtaks tagasi nõusoleku Maarjamäele jalgpalli sisehalli ehitamise suhtes. Peamiseks argumendiks toob Aeg vahetut lähedust kommunismiohvrite memoriaaliga.

Raivo Aeg ütles ERR-ile, et nii justiitsministeerium, erinevad represseeritute organisatsioonid kui ka Maarjamäe memoriaali projekteerinud arhitektid leiavad, et jalgpallihall ei sobi mälestuskoha kõrvale.

"Jalgpall on juba oma olemuselt lärmakas aktiivne spordiala, need kaks ehitist lihtsalt omavahel olemuslikult ei sobi. Meie ettepanek on, et jalgpallihallile leitakse Tallinnas mõni muu koht, kus ei teki konflikti seal eesseisvate muude ehitistega," ütles Aeg.

Enne detailplaneeringu lõplikku kinnitamist saavad osapooled 29. juuniks esitada oma viimased protestid. Aegi sõnul oleks viimane võimalus otsus ka halduskohtus vaidlustada, kuid tema hinnangul ei peaks riigiasutused omavahel kohut käima.

Jalgpalli sisehalli detailplaneeringuga alustati juba 2014. aastal, kuid memoriaali planeerimine siis veel päevakorras ei olnud. Aeg toob pöördumises välja, et RKAS jättis 2015. aastal justiitsministeeriumiga konsulteerimata detailplaneeringuga nõustumises. Aeg märgib, et selleks ajaks oli memoriaali kavandamine juba teada.

Aab: sisulisi muudatusi enam planeeringule teha ei saa

Autor/allikas: Eek & Mutso

Riigihalduse minister Jaak Aab ütles ERR-ile, et talle teadaolevalt käivad osapoolte vahel veel arutelud ning loodetavasti leitakse kompromiss.

"Minister ei saa käsikida RKAS-t käituma nii või teisiti. Asjaosalised istuvad maha ja otsivad kompromisse. See ei toimi nii, riigi äriühingut ei saa minister kamandada otsuseid tegema," ütles Aab ja lisas, et otsuseid langetavad RKAS-e juhtkond ja nõukogu.

Aab ütles, et planeeringule sisulisi muudatusi teha ei saa. Küll aga saab leida lahenduse linna ja planeerija koostööl, mis Aabi sõnul peaks rahuldama memoriaali arhitekte ja justiitsministeeriumit.

Linn täidab riigi tahet

Tallinna abilinnapea Andrei Novikov ütles ERR-ile, et kõnealused kinnistud kuuluvad RKAS-ile ning linn tegeleb planeerimisega omaniku tahte järgi.

"Linnapoolne huvi on tagada linnaruumiliselt sobiv lahendus ja selle osas me ka menetleme omaniku tahet nii, et see oleks tasakaalustatult tagatud," ütles Novikov.

Novikov lisas, et jalgpallihalli planeerimisel on lähtutud linnaehituslikest kriteeriumitest, näiteks ehitatakse see võimalikult kaugele eluhoonetest. Samas peaks Novikovi arvates riik kõigepealt endas selgusele jõudma ja selle järgi saaks edaspidi toimida.

Fotomontaaž kahe objekti konfliktist. Autor/allikas: jvr.ee

Levadia soovib sisehalli siiski valmis ehitada

FCI Levadia president Viktor Levada ütles ERR-ile, et pärast memoriaali valmimist hakati sisehalli ehitamise plaani üle protestima.

"Kellelegi ei meeldinud halli välimus, keegi räägib, et see ei sobi memoriaaliga kokku. Norida võib ükskõik mille üle, aga detaiplaneeringut ei kinnitatudki. Ja nüüd on protsess riigiga lahendamise staadiumis, kus riiki esindab rahandusministeerium," ütles Levada.

Levada sõnul on halli ehitamiseks leitud ka vajaminev raha, millest osa saadi jalgpalliliidu kaudu Euroopa Jalgpalliföderatsioonilt ehk UEFA-lt.

"Riigilt me raha ei küsi, puuduoleva summa eraldavad klubi omanikud ja sponsorid. Aga tuleb välja, et meil ei lubata ehitada isegi oma kulul. Minu hinnangul ei ole see õige," ütles Levada.

RKAS: hallile saaks leida ka teise asukoha

RKAS-i kinnisvaraarenduse direktor Mihkel Mäger ütles BNS-ile, et sisehalli detailplaneeringus on arvestatud memoriaali asukohaga ning kahe kinnistu vahele aitaks eralduse luua kõrghaljastuse lisamine.

"Meie soovime jätkata dialoogi kõigi osapooltega ning leida olukorrale lahendus. Juba mõni aeg tagasi tegime tegelikult ettepaneku spordiklubile, et kui leiame neile sobiva alternatiivse asukoha spordihallile, kas nad oleksid nõus kaaluma kolimist," ütles Mäger ja lisas, et memoriaali projekteerimise ajal olid halli rajamise plaanist teadlikud kõik osapooled.

Levadia kodu aastast 2007

2005. aasta lõpus RKAS-i ja Levadia vahel sõlmitud rendilepinguga omandas jalgpalliklubi Maarjamäe staadioni kasutus- ja hoonestusõiguse 36 aastaks ehk 2041. aasta lõpuni.

Pärast renoveerimistöid on alates 2007. aastast Maarjamäel Levadia treeningkompleks, mis koosneb täismõõtmetes kunstväljakust ja tavamuruväljakust ning väiksemast muruväljakust. Just viimase kohale, üsna kommunismiohvrite memoriaali lähedusse on kavandatud rajada jalgpallihall.

Tegu oleks statsionaarse ehitisega, mille rajamist rahastaks osaliselt jalgpalli liit, aga ülalpidamine jääks Levadiale. Eelkõige oleks tegu laste- ja noortevõistkondade talvisteks treeninguteks mõeldud kohaga, sest profijalgpallurid treenivad täismõõtmetes siseväljakul.

Toimetaja: Grete-Liina Roosve

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: