Türgi majanduskriis teeb Eesti metallikaupmeestele muret

Türgi majanduskriis ja liiri järsk langus dollari suhtes on langetanud oluliselt musta vanametalli hinda. Eestis kogutud must vanametall eksporditakse valdavalt just Türki. Metallikaupmehed kardavad, et Türgi presidendi Recep Tayyip Erdoğani pühapäevane lubadus loobuda väliskaubanduses dollari kasutamisest muudab olukorra veelgi halvemaks.

Eesti Türgi-suunalisest ekspordist moodustab vanametall üle poole, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kogu meie must vanametall läheb laias laastus Türki. Julgen öelda, et läheb nii meilt kui üldse Eestist ostetav vanametall valdavalt Türki ja see, mis Türgis toimub, muudab kindlasti olukorra pisut põnevamaks," nentis Kuusakoski Eesti ostujuht Toomas Kollamaa.

Tüli USA-ga on viinud Türgi liiri suurde langusse. Ainuüksi augustis kaotas liir veerandi väärtusest. Aastaga on liir dollari suhtes langenud pea 50 protsenti.

"Arvestades seda, et türklaste ostujõud on oluliselt vähenenud, siis igaüks, kes Türki ekspordib, siis ega ta ilmselt praeguses kontekstis ennast väga hästi ei tunne," rääkis SEB privaatpanganduse strateeg Peeter Koppel.

Pühapäeval teatas Türgi president Recep Tayyip Erdoğan, et Türgi kavatseb loobuda väliskaubanduses dollaripõhisusest ning alustab Venemaaga vastavasisulisi läbirääkimisi. See teeb olukorra eksportijate jaoks veelgi keerulisemaks.

"Juuli keskpaigast on musta vanametalli hind kaotanud mitukümmend eurot oma väärtusest. Seda nii müües kui ka meie ostuhindades ja milliseks kujuneb järgmine nädal, on raske öelda, sest see dollari jutt tuli pühapäeval," märkis Kuusakoski Eesti ostujuht Kollamaa.

Samas pikaajalisi müügilepinguid Kuusakoskil ei ole, nii et ollakse valmis kohe uute sihtturgude järele ringi vaatama. Üks võimalus oleks näiteks Lõuna-Korea, mis asub aga Türgiga võrreldes kaugel, mistõttu vedu sinna läheks märksa kallimaks.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: