Otseülekanne: USA senatis algas Trumpi ülemkohtuniku kandidaadi kuulamine ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1536072780000 | amCalendar}}
Brett Kavanaugh senati õiguskomitee kuulamisel 4. septembril.
Brett Kavanaugh senati õiguskomitee kuulamisel 4. septembril. Autor/allikas: SIPA/Scanpix

USA presidendi Donald Trumpi ülemkohtuniku kandidaadi Brett Kavanaugh' kuulamine senati komitees möödus teisipäeval tormiliselt ning istungit mõjutasid protestijate vahelehüüded ja demokraatide venitamistaktika.

Trump valis 53-aastase mõjuka konservatiivi Kavanaugh kohale, mis jäi vakantseks kohtunik Anthony Kennedy pensionile minekuga.

Senati õiguskomitee küsimustele vastuseid andev Kavanaugh on olnud Washingtoni föderaalse apellatsioonikohtu kohtunik alates 2006. aastast. Ta oli ka president Bill Clintoni skandaali uurinud Kenneth Starri peamine abi ja töötas Valges Majas president George W. Bushi ametiajal.

"Hea kohtunik peab olema (nagu) spordikohtunik - neutraalne ja erapooletu vahendaja, kes ei eelista ühtegi osapoolt või poliitikat," ütles Kavanaugh oma avarepliigis.

Kandidaadi sõnul on ta "seadust-pooldav kohtunik", kes ei langeta otsuseid lähtuvalt "isiklikest või poliitilistest eelistustest".

Tegemist on teise Trumpi esitatud ülemkohtuniku kandidaadiga. Esimene -- Neil Gorsuch kinnitati ametisse möödunud aastal.

Kavanaugh on toetanud presidendi puutumatust õigusemõistmise ees ning väljendanud vastuseisu abordiõigustele. Demokraadid on valdavalt Kavanaugh' ülemkohtunikuks määramise vastu.

Trumpi kandidaat lubas, et ametissemääramise korral "otsustab ta juhtumite üle vastavalt põhiseadusele" ning pingutab, et olla üheksaliikmelises ülemkohtus "meeskonnamängija".

Kavanaugh' kuulamist saatsid protestiavaldused ning komitee demokraadid nõudsid küsitlemise edasilükkamist seoses tuhandete dokumentidega, millele pääseti ligi alles esmaspäeva öösel vahetult enne kuulamise algust.

"See protsess saab olema igaveseks rüvetatud ja määritud", kui see jätkub nii, nagu plaaniti, ütles demokraadist senaator Richard Blumenthal ja kutsus kuulamist katkestama. Õiguskomitee esimees vabariiklane Chuck Grassley keeldus kuulamise katkestamisest. Esimehe sõnul on komiteel kasutada juba üle 400 000 lehekülje Kavanaugh'ga seotud dokumente.

Politsei toimetas minema mitu häält tõstnud pealtvaatajat ja üksteist püüdsid üle karjuda demokraatidest ja vabariiklastest senaatorid.

Seadusandjad vaidlesid üle tunni selle üle, kuidas kuulamisega edasi minna.

"See on midagi, mida ma pole kunagi varem läbi teinud," möönis Grassley.

Valge Maja avaldas 15 tundi enne kuulamist 42 000 lehekülge dokumente Kavanaugh' tööperioodi kohta Bushi administratsioonis.

Kuulamise otseülekanne, mis hiljem muutub videoks:

Käesolevast ülevaatest on ka näha senaatorite seisukohad Kavanaugh' kandidatuuri teemal. Politico toob välja, aga peamised teemad, mis kuulamisel kõlasid.

PBS on lühidalt võtnud kokku Kavanaugh enda seisukohad USA ühiskonna ja poliitika jaoks olulistes vaidlusküsimustes.

Vox märkis oma ülevaates, et kuulamine algas parteipoliitilise kaosega.

Kavanaugh pidas oma sõnavõtus hea sõnaga meelde ka Merrick Garlandi, keda president Barack Obamal ei õnnestunud vabariiklaste venitamistaktika tõttu ülemkohtunikuks määrata.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: