USA president esitas ülemkohtu uueks kohtunikuks Brett Kavanaugh' ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1531187460000 | amCalendar}}
Brett Kavanaugh (keskel) abikaasa ja kahe tütrega Valges Majas.
Brett Kavanaugh (keskel) abikaasa ja kahe tütrega Valges Majas. Autor/allikas: SCANPIX / AFP

USA president Donald Trump esitas esmaspäeval ülemkohtu uueks kohtunikuks mõjuka konservatiivi Brett Kavanaugh'.

Trump valis 53-aastase Kavanaugh kohale, mis jäi vakantseks ülemkohtu kohtuniku Anthony Kennedy pensionile minekuga.

1990. aastal Yale'i ülikooli lõpetanud Kavanaugh on olnud Washingtoni föderaalse apellatsioonikohtu kohtunik alates 2006. aastast.

Ta oli ka president Bill Clintoni skandaali uurinud Kenneth Starri peamine abi ja töötas Valges Majas president George W. Bushi ametiajal.

Märkimisväärne on ka see, et 1993. aastal töötas ta ülemkohtunik Kennedy abina.

Kavanaugh oli algusest peale favoriidiks, senati heakskiit pole siiski kindel

Kavanaugh oli favoriidiks juba algusest peale ning tema kandidatuuri toetas ka Valge Maja mõjukas nõunik Don McGahn. Lisaks on USA meedia hinnangul tegu nö kindla valikuga ehk kandidaadiga, kes peaks sobima peaaegu kõikidele senati vabariiklastele, ka neile, kes on sageli presidenti kritiseerinud.

Axios ja Vox nendivad samas, et hääletuse puhul saavad otsustavateks ilmselt hääled, mida annavad demokraatidest senaatorid, kes on pärit tugeva Vabariikliku Partei mõjuga osariikidest, nagu Claire McCaskill, Joe Manchin, Jon Tester, Joe Donnelly, Bill Nelson ja Heidi Heitkamp, ning mõõdukateks vabariiklasteks peetud senaatorid nagu Susan Collins ja Lisa Murkowski.

Olenevalt hääletusviisist võib demokraatidel olla Kavanaugh' blokeerimiseks vaja vaid üht vastu hääletavat vabariiklast.

Kavanaugh saamine ülemkohtunikuks tähendaks seda, et ülemkohtu poliitiline jõudude vahekord liiguks tuntavalt paremale. Ülemkohtu konservatiivsemaks muutmine on analüütikute hinnangul olnud üks peamisi põhjusi, miks paljud vabariiklased Donald Trumpi poolt hääletaksid.

Axios toob oma analüüsis välja, et Kavanaugh' näol oleks tegu Clarence Thomase järel kõige konservatiivsema kohtunikuga. Ehk seega oleks ta konservatiivsem valik kui Trumpi poolt ametisse määratud ülemkohtunik Neil Gorsuch.

Vox toob oma ülevaates välja, et Kavanaugh on sisuliselt kõikide konservatiivide jaoks oluliste vaidlusküsimuste veteran. Seega on tegelikult olulise sammuga, mis võib märkimisväärselt mõjutada näiteks relvakandmise õigust, aborti ja immigratsiooni.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS/ERR

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: