Vabariiklased muutsid senati reegleid ülemkohtuniku heakskiitmiseks
Vabariiklased muutsid neljapäeval USA senati reegleid, et alustada hääletust president Donald Trumpi ülemkohtuniku kandidaadi heakskiitmise üle.
Suurem osa senati demokraatidest on Neil Gorsuchi ülemkohtusse määramise vastu. Gorsuchil ei õnnestunud BNSi teatel koguda sajaliikmelises senatis 60 häält, mida on vaja debati lõpetamiseks kandidatuuri üle ning ametissemääramise hääletuse alustamiseks.
USA senati vabariiklastest enamuse juht Mitch McConnell tegi ettepaneku muuta häälte suhet. Nüüdsest kehtib kõigile ülemkohtu kandidaatide üle debati lõpetamise hääletusel lihthäälteenamus.
Reeglimuudatus kiideti heaks 52 poolthäälega 48 vastu. Nüüd võib Gorsuch saada heakskiidu juba reedel toimuval hääletusel.
Demokraatliku Partei esindajad on viimasel ajal intensiivistanud oma kampaaniat kohtunik Neil Gorsuchi vastu, keda nad on üritanud portreteerida kui "võimsate liitlast ja nõrkade vaenlast", vahendas AP.
Vabariiklased on aga kohtunikukandidaadi kaitsele asunud ning süüdistavad demokraate selles, et viimased üritavad oma Trumpi valimisvõidust tingitud frustratsiooni Gorsuchi peal välja elada.
Senati vabariiklaste liider Mitch McConnell rõhutas, et suurepärase ülemkohtu kandidaadi blokeerimisele pole mingit objektiivset selgitust ning demokraadid oleksid vastu ükskõik millisele Trumpi poolt välja pakutud kohtunikule.
Vabariiklaste etteheiteid toetavad ka juristide esindajad, kes on andnud Gorsuchile kõrge hinnangu, ning Politico toob oma analüüsis välja, et teises olukorras oleks Gorsuch juba ammu heaks kiidetud.
Demokraadid tuletasid aga McConnelile meelde, kuidas vabariiklased tõkestasid ligi aasta aega president Barack Obama poolt välja pakutud Merrick Garlandi ametisse nimetamist. Pärast kohtunik Antonin Scalia surma vabaks jäänud koht ülemkohtus on seetõttu praeguseni täitmata.
Demokraadist senaator Jeff Merkley, kes sai äsja maha 15 tundi kestnud sõnavõtuga, märkis, et Gorsuchi läbikukutamine on põhjendatav ainuüksi vabariiklaste omaaegse tegevusega Garlandi blokeerimisel.
Samas on mõlema poole senaatorid öelnud, et senati reeglite muutmine (nn nuclear option) võib avaldada senati tööle palju ulatuslikumat mõju. Poliitiline viivitustaktika ehk nn filibuster on olnud USA poliitilises ajaloos olulisel kohal, sest selles nähakse senati sõltumatuse tagatist, mis annab vähemuses olevatele rahvasaadikutele teatava sõnaõiguse ja mõjuvõimu sõltumata sellest, milline partei parajasti võimul on.
Toimetaja: Laur Viirand, Karin Koppel