Keskerakond näeb EKRE-s potentsiaalset võimupartnerit

Jaanus Karilaid.
Jaanus Karilaid. Autor/allikas: ERR /Rene Suurkaev

Keskerakonna aseesimees Jaanus Karilaid nimetas mitmeid maailmavaatelisi kokkulangevusi, mis koostöö EKRE-ga valitsuses võimalikuks teeks. Reformierakonna puhul raskendavad aga koostööd rahapesuskandaalid ja VEB-fondi teemaga seonduv.

"Täna on mitmeid poliitilisi momente, kus võib öelda, et on kergem kokku leppida EKRE-ga. On see näiteks presidendi otsevalimise küsimus, on see riigivõla küsimus teatud investeeringite jaoks - nii haridussse, sotsiaalsfääri kui ka julgeolekusse. Need saaks ära korraldada EKRE-ga," rääkis Karilaid ERR-ile.

Eeldused koostööks Reformierakonnaga kõlavad aga raskemini saavutatavalt.

"Üks eeldus on see, et Reformierakond ei peaks pead liiva alla peitma rahapesuskandaalidega, mis on olnud nende valitsemisajal. Samuti ei maksa pead liiva alla peita VEB-fondi küsimustes. Kui nad seal võtaksid pea liiva alt välja ja julgemalt Eesti inimestele silma vaataksid ja mingeid vigu tunnistaksid, oleks ka nendega kokkulepe lihtsam," ütles Karilaid.

Üksmeel valitseb Karilaiu sõnul Reformierakonnaga välis- ja julgeolekupoliitika küsimustes, milles on Eesti poliitilisel maastikul üldiselt olnud erakondadeülene konsensus.

Karilaid tõdes, et Reformierakonnaga kokku leppida on üsna keeruline. "Reformierakond muudes küsimustes ikkagi on paljuski Keskerakonna vastand."

Programmilised lähtekohad saab Karulaiu sõnul dikteerida see erakond, kes võidab valimised.

Samas rõhutas Karilaid, et Keskerakonna põhimõte on see, et mitte keegi ei ole partnerina välistatud.

"Kui küsida, kellega valitsust teha, kas Reformierakonnaga või EKRE-ga, siis ütleks, et mõlemad on meile samaväärsed, teeme sellega, kellega saab kindlamad kokkulepped ja keda saab usaldada," ütles Karilaid.

Karilaid rääkis, et programmiliselt saaks Keskerakonna valijate heaks kõige rohkem ära teha sotsiaaldemokraatidega. "Küsimus on selles, kuidas see poliitiline matemaatika hakkab tööle 4. märtsi hommikul. Täna on kõik kombinatsioonid laual," lisas Karilaid.

"On olemas ka veel Eesti 200. Kui nad sama suure hooga edasi purjetavad kui nad alguses tulid, siis ma arvan, et nad võtavad päris suure osa ära Reformierakonna valijaskonnast," ütles ta.

Karilaiu hinnangul on pärast riigikogu valimisi oodata täiesti uut poliitilist maastikku.

2019. aasta riigikogu valimised toimuvad 3. märtsil.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: