Iiri välisminister kahtleb, kas Brexiti kokkulepped kuu jooksul saavutatakse

Iirimaa välisministri sõnul on eesmärk jõuda Brexitis kokkuleppele oktoobris toimuvaks valitsusjuhtide tippkohtumiseks.

Saksamaa valmistab ette mitu Brexiti stsenaariumit, arvestades ka võimalusega, et lepet Suurbritanniaga ei tule. London ja Brüssel pole endiselt lõpetanud lahkumisläbirääkimisi, mille puhul on kõige raskemaks asjaoluks piirikontrolli küsimus Iirimaa ja Suurbritanniale kuuluva Põhja-Iirimaa vahel, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Enne aga ei saa Suurbritanniaga kokku leppida üleminekutingimustes pärast liidust lahkumist järgmise aasta 29. märtsil.

Eestis viibinud Iiri välisminister Simon Coveney loodab, et kokkulepped saavutatakse, kuid kahtleb, kas see juhtub oktoobrikuisel erakorralisel valitsusjuhtide tippkohtumisel.

"Kas saame oktoobri lõpuks leppe, ei oska ma öelda. See on eesmärk. Vaja on kokku leppida kahes asjas - üks on lahkumislepe, milles on 85 protsendi ulatuses kokku lepitud, kuid endiselt Iiri teemad lahtised. Teiseks, vaja on kokku leppida poliitilises avalduses, milles määratletakse Suurbritannia ja Euroopa Liidu suhted tulevikus," rääkis Coveney.

"Tööd on palju ning oleme läbirääkimiste lõpufaasis, kuid nende ulatus ja keerulisus on raske viimase hetkeni, mistõttu need pole erandiks. Leppeta jäämise tagajärjed on niivõrd olulised mitmele riigile, et poliitikud leiavad viisi teha kokkulepe, mis sobib nii Suurbritanniale kui ka EL-ile," lisas ta.

"Eeldan, et leppeni läheb veel aega mõni nädal või kuu. Enne aasta lõppu peab selgus majas olema. Selleks, et märtsikuuks oleks meil kokkulepe ka juriidiliselt pädeval kujul olemas, peavad selle ratifitseerima nii Suurbritannia parlament kui ka õige pea oma tööd lõpetav Euroopa Parlament. Nii et väga palju aega kindlasti leppeni jõudmiseks ka ei ole," ütles Eesti välisminister Sven Mikser.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: