Tusk: London muutku ettepanekuid Iiri piiri ja majanduskoostöö kohta

Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk.
Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk. Autor/allikas: Thomas Peter/Reuters/Scanpix

Suurbritannia läbirääkimispositsioon Iiri piiri ja tulevaste kaubandussuhete küsimustes Euroopa Liiduga ei ole vastuvõetav, ütles Euroopa Ülemkogu eesistuja Donald Tusk kolmapäeval Salzburgis.

Tusk tervitas eesistujariigi Austria linnas EL-i mitteametliku tippkohtumise eel Briti peaministri Theresa May ideid, kuid hoiatas, et "Ühendkuningriik peab teemadel nagu Iiri küsimus või majanduskoostöö raamistik, oma ettepanekuid muutma".

Teisipäeval ütles Tusk EL-i liidritele saadetud kirjas, et kuna Ühendkuningriigi EL-ist lahkumiseni on jäänud vaid kuus kuud, algab läbirääkimiste lõppfaas. Sestap oleks vaja protsess üle vaadata ja arutada, kuidas edasi minna.

Silmas tuleb pidada kolme aspekti, ütles Euroopa Ülemkogu eesistuja.

Esmalt tuleks jõuda ühisele seisukohale EL-i ja Ühendkuningriigi tulevast partnerlust käsitleva poliitilise ühisdeklaratsiooni olemuses ja vormis.

Teiseks tuleks arutada, kuidas korraldada Brexiti-kõneluste lõppfaasi ja kaaluda võimalust kutsuda novembris kokku veel üks ülemkogu.

Kolmandaks peavad EL-i liidrid kinnitama vajadust õigusliku tagavaralahenduse järele seoses Iirimaa küsimusega, et tagada "kõva piiri" vältimine EL-i liikme Iirimaa ja Ühendkuningriiki kuuluva Põhja-Iirimaa vahel.

Kolmapäeval kordas Tusk ettepanekut korraldada kokkuleppe heakskiitmiseks novembri keskpaigas erakorraline EL-i tippkohtumine. "Täna on meil ehk rohkem lootust, kuid kindlasti on üha vähem aega," sõnas ta.

"Brexiti-kõnelused on sisenemas otsustavasse faasi," lausus Poola ekspeaminister, kelle sõnul on praegu võimalikud erinevad stsenaariumid.

Tusk tervitas Suurbritannia valmisolekut teha julgeoleku ja välispoliitika teemadel EL-iga globaalselt koostööd.

EL-i pealäbirääkija Brexiti-kõnelustel Michel Barnier ütles eelmisel nädalal, et Briti lahkumislepe võib realistlikult sündida 6-8 nädalaga. Seejärel peavad selle ratifitseerima Euroopa Parlament, Briti parlament ja EL-i liikmesriikide parlamendid.

Suurbritannia lahkub EL-ist 29. märtsil.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: