Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Eesti suursaadikud Soomes, Poolas ja Kanadas andsid üle volikirja

Eesti saadik Soomes Harri Tiido ja Soome president Sauli Niinistö
Eesti saadik Soomes Harri Tiido ja Soome president Sauli Niinistö Autor/allikas: Juhani Kandell / Soome Presidendi Kantselei

Sel nädalal andsid asukohamaa riigipeale oma volikirja üle Eesti uued suursaadikud Soomes, Poolas ja Kanadas.

Eesti uus suursaadik Harri Tiido andis neljapäeval üle volikirja Soome presidendile Sauli Niinistöle.

Tseremooniale järgnenud vestluses oli suursaadik Tiido ja president Niinistö ühel meelel, et Eesti ja Soome suhted on tihedad ning kindlatel rööbastel. "Arutasime ka Soomel eesolevat Euroopa Liidu eesistumist ning teemaks tulid viimase aja arutelud Euroopa julgeolekuarhitektuuri üle," ütles suursaadik Harri Tiido.

Lühidalt vesteldi ka Süüriast, seoses olukorra pingestumisega Idlibi provintsis ning arutati Venemaa ja Ida-Ukraina küsimusi.

Harri Tiido on sündinud 8. oktoobril 1953. aastal Jõhvis. Ta on lõpetanud Tartu Ülikooli romaani-germaani filoloogia erialal. Alates 1980. aastast on Tiido töötanud ajakirjanikuna Eesti Raadios ja Kuku Raadios ning olnud aastatel 1996-1997 tööl ka Ameerika Hääle juures. 1997-2000 oli ta Kuku Raadio peatoimetaja. 2000. aastal asus Tiido tööle välisministeeriumisse pressi- ja poliitika küsimuste asekantslerina ning seejärel oli ta julgeolekupoliitika asekantsler, Eesti suursaadik NATO juures ning poliitikaküsimuste asekantsler. Suursaadikuna on Tiido Eestit esindanud Euroopa Liidu poliitika ja julgeolekukomitees, aastatel 2008-2012 oli ta mitteresideeriv suursaadik Afganistanis ning Enne praegusele ametikohale asumist töötas Tiido suursaadikuna Poolas. Suursaadik Tiido valdab inglise, soome ja vene keelt.

Eesti uus suursaadik Kanadas Toomas Lukk ja Kanada kindralkuberner Julie Payette Autor: Ülle Baum

Eesti uus suursaadik Kanadas Toomas Lukk andis Ottawas üle volikirja Kanada kindralkubernerile Julie Payette´le .

Volikirja üleandmise tseremooniale järgnenud vestluses kinnitasid suursaadik Lukk ja kindralkuberner Payette kahe riigi häid suhteid. Suursaadik tõi kohtumisel välja Eesti e-kogemuse, mida riik on valmis oma liitlastega jagama, tuues eraldi välja küberturvalisuse olulisuse. Lisaks viitas suursaadik Eesti huvile Kanada kogemuse vastu tehisintellekti arendamisel.

Toomas Lukk on lõpetanud Tartu Ülikooli geograafia erialal. Ta on töötanud Eesti Teaduste Akadeemias ning 1993. aastal asus ta tööle välisministeeriumisse. 2002. aasta augustist kuni 2006. aasta septembrini oli Lukk Eesti suursaadik Lätis ning pärast seda Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia büroo direktor. Alates 2008. aastast oli ta Eesti suursaadik Gruusias ja Armeenias, resideerimisega Thbilisis. Alates 2012. aastast oli Toomas Lukk Eesti suursaadik Hiinas, Mongoolias ja Vietnamis, asukohaga Pekingis. Aastatel 2016-2018 töötas suursaadik poliitikaosakonna Aasia, Aafrika, Austraalia ja Ladina Ameerika büroo direktorina.

Eesti uus suursaadik Martin Roger üle volikirja Poola presidendile Andrzej Dudale. Autor: Grzegorz Jakubowski / KPRP

Kolmapäeval andis Varssavis Eesti uus suursaadik Martin Roger üle volikirja Poola presidendile Andrzej Dudale.

Volikirja üleandmise tseremooniale järgnenud vestluses kinnitasid president Duda ja suursaadik Roger Eesti ja Poola lähedasi suhteid, sarnast hinnangut julgeolekuolukorrale nii Euroopas kui ka selle naabruses ning atlandiülese ühtsuse olulisust. Suursaadik rõhutas, et Eesti hindab kõrgelt Poola panust liitlassuhetesse ning regiooni julgeoleku kindlustamisesse.

Kohtumisel räägiti ka kahe riigi majandussuhete ja hariduskoostöö edendamise võimalustest ning piirkonna taristuprojektide elluviimisest, kus Poolal on samuti võtmeroll.

Pärast volikirjade üleandmise tseremooniat Belwederi lossis asetas suursaadik Martin Roger pärja Varssavis Piłsudski platsil olevale Tundmatu Sõduri hauale.

Martin Roger on sündinud 28. septembril 1979. aastal. 2001. aastal lõpetas ta Tartu Ülikooli õigusteaduskonna ning seejärel omandas magistrikraadi rahvusvahelises õigusteaduses Amsterdami ülikoolis. Välisministeeriumis on Roger töötanud alates 2001. aastast, kui alustas rahvusvaheliste lepingute büroos. Ta on töötanud ka Eesti alalises esinduses ÜRO juures New Yorgis, nõunikuna ÜRO Peaassamblee presidendi kabinetis, asejuhina suursaatkonnas Pariisis, majandus- ja kommunikatsiooniministeeriumi osakonnajuhatajana ning enne Varssavisse siirdumist oli Martin Roger välisministeeriumis poliitikaosakonna Ida-Euroopa ja Kesk-Aasia büroo direktor. Suursaadik Roger valdab inglise, prantsuse, soome ja vene keelt ning on omandamas ka poola keelt.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: