Rootsi valimiste kaalukeeleks saavad ilmselt parempopulistid

Foto: ERR

Rootsis pühapäeval toimuvad valimised ei anna ülekaalukat võitu ilmselt ühelegi parteile. Küll on selge, et parempopulistlikud Rootsi Demokraadid saavad parlamendis olulise mõjuvõimu.

Kõige enam hääli saavad ilmselt sotsiaaldemokraadid, parimal juhul kuni 25 protsenti. Teisel ja kolmandal kohal on moderaadid ja parempopulistlikud Rootsi Demokraadid, mõlemal toetust umbes 19 protsendi jagu. Kuna aga ka ei vasak- ega paremplokk saa ilmselt enamust, jääb parempopulistlidele enneolematu otsustusjõud.

"Nad võivad otsustada, kes saab järgmiseks peaministriks. Ja nad on otse välja öelnud, et toetavad paremat tiiba peaministriks ja see tähendab, et Ulf Kristersson, moderaatide liider, saab kõige tõenäolisemalt peaministriks, kui küsitluste tulemused on korrektsed," kommenteeris sotsiaaldemokraatliku taustaga Aftonbladeti poliitikaajakirjanik Anders Lindberg "Aktuaalsele kaamerale".

Oma valimisplakatil lubab tõenäoline Rootsi uus valitsusjuht igasuguseid ilusaid asju, muuhulgas ka seda, et ei aja valijaid nutma. Kõik parteid, ka moderaadid on lubanud, et parempopulistidega nad kootööd ei tee.

Kui moderaatide liider valitakse parempopulistide vaikival toel uueks valitsusjuhiks, on see omamoodi koostöö, ja ega parempopulistidest ei saagi keegi enam mööda minna.

"Kui vaadata tegelikku poliitikat, kuidas see parlamendis käib, siis koostööd Rootsi Demokraatidega tehakse juba parlamendi komisjonides," ütles mõõduka taustaga mõttekoja Free World Forum direktor Katarin Tracz. "Arutelud ja kompromisside tegemine käib pidevalt erinevate parteide vahel, nii Rootsi Demokraatide kui ka teiste parteidega. Parteid on öelnud seda, et nad ei lase neid valitsusse, selline koostöö on välistatud."

Laupäeval tehti veel viimast kihutustööd. Feministlik brošüür ei läinud siiski kaubaks. Kolme suure partei telgid seisavad kenasti kõrvuti. Parempopulistid vaatavad rõõmsalt tulevikku - nende reiting on mõningatel andmetel kuni 20 protsenti ja kasvamas.

"Teised parteid ei saa neid pärast valimisi enam ignoreerida. Enne valimisi saab rääkida, et me teeme neist asju eemal seistes, kuid sa ei saa parlamendis ignoreerida kahtekümmet protsenti," tõdes parempopulistliku partei veebilehe Samtiden peatoimetaja Dick Erixon.

Kas tekkinud olukord ei võiks olla piisavalt kriitiline selleks, et omavahel võiks teha koostööd moderaadid ja sotsiaaldemokraadid?

"Kõige tõenäolisem võimalik seis sellise suure koalitsiooni tekkeks oleks siis, kui Venemaa meid ründaks või midagi sellist," ütles sotsiaaldemokraatliku taustaga Aftonbladeti poliitikaajakirjanik Anders Lindberg.

Valimistesse sekkuvaid Moskva internetitrolle Rootsis väga ei kardeta, kuna usutakse, et ühiskond on piisavalt tark.

Toimetaja: Merilin Pärli

Allikas: "Aktuaalne kaamera"

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: