Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Rootsi Demokraatide juht keeldus koostööst ringhäälinguga

Protestipartei Rootsi Demokraadid juht Jimmie Åkesson valimisüritusel.
Protestipartei Rootsi Demokraadid juht Jimmie Åkesson valimisüritusel. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Immigratsioonivastase protestipartei Rootsi Demokraadid juht Jimmie Åkesson teatas, et keeldub valimispäeval tegemast koostööd Rootsi ringhäälingu SVT-ga.

Kuigi paremäärmusluses süüdistatud erakonnal on ka varem olnud sõnavahetust Rootsi meediaga, siis värske tüli põhjuseks oli see, kui SVT ütles reedel avaldatud teadaandes lahti Åkessoni poolt eetris öeldud migratsiooniteemalistest kommentaaridest, vahendas Yle.

Nimelt ütles Åkesson reedel eetrisse läinud valimissaates, et sisserändajad ei saa Rootsis tööd, sest nad ei ole rootslased ega sobi Rootsi ühiskonda.

Pärast saadet tegi SVT teadaande, milles ringhääling kinnitas, et pole parteijuhi nimetatud seisukohaga nõus ning peab Åkessoni seisukohta liialdatud üldistuseks.

SVT rõhutas veel, et ringhäälingu avaldus ei olnud suunatud erakonna, vaid just Åkessoni konkreetse avalduse vastu. Åkesson omakorda väitis, et tema valimissaates öeldud sõnad on kontekstist välja võetud.

SVT viitas ka Rootsi raadio- ja televisiooniseadusele, mille kohaselt peavad saated pidama lugu inimväärikusest ja kõikide inimeste võrdsest kohtlemisest. Märkimisväärne on ka see, et SVT on varem saanud pressinõukogult negatiivseid otsuseid, kui ringhääling pole end avalikult lahti öelnud poliitikute poolt eetris öeldud solvavatest sõnavõttudest.

Åkesson nimetas ringhäälingu avaldust aga skandaaliks, süüdistas SVT-d erapoolikuses ning nõudis vabandamist. SVT aga ei vabandanud ning ringhäälingu juht Hanna Stjärne kinnitas, et SVT jääb enda seisukohale kindlaks.

Kuna ringhääling oli keeldunud vabandamast, teatas Åkesson omakorda, et keeldub nädalavahetusel koostööst SVT-ga. Seda, milles koostööst keeldumine täpsemalt seisneb, erakonna liider ei täpsustanud.

Rootsis toimuvad pühapäeval parlamendivalimised, kus Rootsi Demokraadid saavutavad tõenäoliselt oma ajaloo parima tulemuse. Samas võimule nad ilmselt ei saa, sest ükski teine erakond pole valmis nendega valitsuslepet sõlmima, ning seega on ka järgmine Rootsi valitsus suure tõenäosusega vähemusvalitsus.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: