ERR Stockholmis: rootslased olid aktiivselt valimas

Foto: Astrid Kannel/ERR

Rootsis on parlamendivalimised. Kahe suure ehk paremtsentristliku ja vasaktsentristliku liidu vahele on end immigratsioonivastase teema tõstatamisega seadnud Rootsi Demokraadid. Rootslased on aktiivselt kasutanud võimalust hääletada, valimisjaoskonnad on lahti kella üheksani õhtul.

Demokraatia pidupäev Rootsis toob suurima sisulise võidu Rootsi Demokraatidele, kes tõenäoliselt kahekordistavad oma mõju parlamendis. Enneolematu edu on neile toonud rahva rahulolematus sisserändepoliitikaga. Pole võimatu, et Rootsi Demokraadid teevad sotsiaaldemokraatide järel koguni teise tulemuse, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Üheks peamiseks küsimuseks on ka, kas sotsiaaldemokraadist Stefan Löfven säilitab oma koha peaministri toolil.

Parlamendihoone tiivas avatud valimisjaoskonnas oota "Aktuaalset kaamerat" korralik hääletajate järjekord. Ruumis sees valitseb karm kord: ei vähimatki propagandat enam.

Välisuksel sai aga veel teha viimast mõjutustööd: ei ole küll lubatud enam valijaid jutuga tülitada, kuid võib olla kohal ja pakkuda valijatele sedelikest oma partei kandidaatide nimekirjaga.

"Ma hääletasin sotsiaaldemokraatide poolt ja tegin seda sellepärast, et varasematel aastatel on Rootsi hästi arenenud, võrreldes teiste Euroopa riikidega. Me oleme heas seisus ja ma tahan, et see jätkuks," rääkis valija Anita.

Martin ei tahtnud avalikustada, kelle poolt ta hääletas. "Need valimised on suuresti seotud julgeolekuküsimustega, sisserändeküsimustega, millest inimesed väga palju räägivad," sõnas ta.

Johan võttis aga veel valimisjaoskonna ukse taga aja maha. Ta ei tea, kelle poolt hääletada, ja tal on tunne, et neid valimisi iseloomustab käegalöömise meeleolu - õigeid debatte poleks sel korral nagu olnudki. "Sa ei tea oma valiku tulemust sel korral. Keegi ei saa enamust. Pole teada, kes kellega kootööd tegema hakkab ja sellised küsimused," nentis ta.

Pikemalt saab Rootsi valimiste kohta lugeda SIIN.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: