Tööturuekspert: lähiaastail on paljudel tööandjatel ees küsimus, mida edasi teha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Arenguseire eksperdi Johanna Vallistu hinnangul seisavad paljud tööandjad lähiaastatel silmitsi küsimusega, mida, kuidas ja kas üldse edasi teha.

IT-spetsialistide kõrval on Eestis suur puudus ka lihtsama töö tegijatest, näiteks ehitajatest.

Vallistu selgitas "Aktuaalsele kaamerale", et tööjõupuuduse probleemi saab käsitleda kahes perspektiivis.

"Üks pool on see, et jah, praegu on majanduses head ajad, inimeste tarbimisvõimekus on kasvanud ja ma saan aru, et selle taustal on ka lihtsamat tööjõudu kasutavatel ettevõtjatel probleem, kui nad ei saa oma müüki laiendada, rohkem teenuseid pakkuda ja nad on hädas, et nad ei leia tööjõudu," rääkis Vallistu.

"Teine pool on aga majandusarengu laiem perspektiiv ja pikk vaade. Kui me vaatame oma eeskujuriike, näiteks Skandaiaaviamaid, siis me näeme, et Eesti tööturu palgatase ei ole veel sugugi jõudnud nii kaugele kui nendes maades ja näiteks on Eestis ka päris palju probleeme kindlusega tööturul, meil on oluliselt rohkem palgavaesuses töötavaid inimesi kui näiteks Soomes," lisas ta.

Töötukassa esindaja sõnul on töötajate leidmisel viga tööandjates, kes ei suuda olla piisavalt paindlikud. Vallistu tõdes, et üks pool on küll paindlikkus, kuid küsimus on ka ettevõtte ärimudelis ning tootmise ja teeninduse efektiivsuses.

"Tõenäoliselt järgmise paari aasta jooksul seisavad väga paljud tööandjad silmitsi küsimusega, mida, kuidas ja kas üldse edasi teha," tõdes Vallistu.

"Üks pool on paindlikkuse temaatika. Aga mulle tundub, et ühiskondlikul tasandil me peame rohkem teadvustama seda, et kui tahame jõuda selleni, et meil on üha rohkem neid inimesi, kes teevad tarka tööd, kes kasutavad oma potentsiaali laialdaselt ära, siis paljude ettevõtjate jaoks siin ei olegi tegelikult nende pakutava palgataseme juures enam väga palju valikuvõimalust kui mõelda oma ärimudeli muutmisele," lisas ta.

Vallistu sõnul on Eestis veel kasutamata paindliku töö pakkumise võimalused. "Osad ettevõtjad on tõesti suutnud kasutada ära neid uusi tööturuarengute võimalusi. Ehituses muidugi ei saa kasutada virtuaaltöö võimalust, aga teistes valdkondades, näiteks IT-s on paljud seda kasutamas. Ja ka paindlikud töövõimalused. Kuigi me räägime sellest, et töötuse tase on väga madal, on siiski veel inimesi, kes on valmis tööle tulema, kui neil on võimalus vähem töötada, töötada endale sobival ajal. Need võimalused on meil siiski mõneti veel kasutamata," rääkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: