Neivelt: Luminori tehing oli ette näha ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1536819300000 | amCalendar}}
Foto: Siim Lõvi /ERR

Pangandustaustaga ettevõtja Indrek Neivelt ütles, et äsja teatavaks saanud Luminori enamusosaluse müük oli aimatav.

"Selline tehing oli oodatud. Siis, kuid DNB ja Nordea oma Balti ärid kokku panid ja selle Luminoriks nimetasid, oli näha, et pikk strateegia see ei ole. Oli kohe näha, et nad otsivad uut ostjat sellele ärile," kommenteeris ta ERR-ile.

"Kõige potentsiaalsem ostja oligi private equity fond, mis ostab sinna viie või seitsme aasta pikkust positsiooni," lisas Neivelt.

Neivelti sõnul näitab vaid elu ise, millise strateegia uus omanik valib. See on tema sõnul esimene kord, kus suurem tükk ei ole strateegilise omaniku valduses.

Kogu maailma pangandus on Neivelti sõnul väga suures muutuses, mida dikteerib finantstehnoloogia osas teistest mitu sammu ees olev Hiina. "Rohkem mõjutab meid maailma finantssektoris toimuv kui see, kelle omanduses on üks pank."

Neivelti prognoos on, et kümne aasta jooksul on panganduses palju rohkem roboteid, tehnoloogiaid ja vähem kontoreid. "See, mida me peame praegu panganduseks, tehakse ära viis kuni kümme korda väiksemate kulutustega."

USA päritolu finantsasutuse Blackstone poolt juhitud fondid kavatsevad omandada enamusosaluse Nordea ja DNB ühinemisel tekkinud Luminor grupis, teatas finantsinspektsioon.

Finantsinspektsioon teatas, et hindab koos Euroopa Keskpangaga kavandatava omandaja vastavust seaduse nõuetele ning alles seejärel saab tehingu lõpule viia.

"Kindlasti lisab Blackstone Balti pankade omandistruktuuri mitmekesisust," ütles finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler. "Samaväärselt oluline on omandistruktuuri läbipaistvus ja stabiilsus."

Tehingu tulemusel omandavad Blackstone'i erakapitali investeerimisfondid Luminoris 60-protsendilise osaluse. Luminori senised omanikud Nordea Bank AB ja DNB Bank ASA säilitavad tehingujärgselt kumbki 20-protsendilise osaluse.

Täiendavalt käivad läbirääkimised Nordea ja Blackstone´i vahel Nordea 20-protsendilise osaluse väljaostmiseks lähiaastatel.

Tegemist on üleilmselt viimase aastakümne suurima erakapitalifondi investeeringuga universaalpanka ning iseseisvuse taastamise järgse perioodi suuruselt teise finantssektori ostutehinguga Baltikumis. 

Toimetaja: Priit Luts

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: