Omanikuvahetus ei mõjuta Luminori börsilemineku plaani ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1536827220000 | amCalendar}}
Gunnar Toomemets
Gunnar Toomemets Autor/allikas: Eesti Meedia/Scanpix

Luminori panga Eesti juht Gunnar Toomemets ütles, et tehing Ameerika taustaga Blackstone'i erakapitali investeerimisfondidega ei mõjuta plaani jõuda viie aastaga börsile.

"Luminorile annab see [tehing] ligipääsu maailmatasemel kompetentsile. Tegemist on investeerimisfirmaga, mis ei võta oma investeeringuid passiivselt, vaid selgelt minnakse ettevõttesse sisse toetamaks strateegilisi valikuid," rääkis Toomemets ERR-il.

"See tähendab, et me pääseme ligi kompententsile, mis muidu on Londonis või mõnes teises maailma suurriigis, kes on selliseid transformatsioone ettevõtetes läbi viinud. Kõige suurem on infotehnoloogiline tugi, mida vajame süsteemides muudatuste tegemiseks," selgitas ta

Toomemets ütles, et erakapitali investeeerimisfondide seas on Blackstone pigem pikemaajalise strateegiaga. "Viis kuni seitse aastat on nende investeerimisaken. Nad on võtnud investeerida ettevõtetesse, milles nad näevad potentsiaali ja nad usuvad muutusesse, mida Luminor teeb turul."

Luminor ise on pannud oma strateegilises valikus pannud paika selle, et soovib viie aastaga minna börsile. "Meie strateegia selles osas ei muutu. Blackstone'i sissetulek sel samal suunal pigem kinnitab meie liikumist ja toetab," kinnitas Toomemets.

Raasuke eeldab viiendiku suurust turuosa

Börsileminekut kinnitas intervjuus Äripäevale ka pangajuht Erkki Raasuke, kelle sõnul on selleni neli aastat veel minna.

Tema sõnul on pangal praegu kolmes riigis kasutusel viis platvormi, kuid järgneva 12 kuu jooksul loodab pank jõuda ühise platvormini. Luminor jääb Raasukese sõnul jätkuvalt pakkuma teenuseid ettevõtetele, kes tegutsevad peamiselt Baltikumis, ning säästmisele orienteeritud eraisikuid.

"Kõiki kliente me püüdma ei lähe. Jalajälje suurus, mis on umbes viiendik turust, võiks jääda ka edaspidi," ütles Raasuke intervjuus.

Eesti finantsinspektsioon teatas neljapäeval, et USA päritolu finantsasutuse Blackstone poolt juhitud fondid kavatsevad omandada enamusosaluse Nordea ja DNB ühinemisel tekkinud Luminor grupis.

Finantsinspektsioon teatas, et hindab koos Euroopa Keskpangaga kavandatava omandaja vastavust seaduse nõuetele ning alles seejärel saab tehingu lõpule viia.

"Kindlasti lisab Blackstone Balti pankade omandistruktuuri mitmekesisust," ütles finantsinspektsiooni juhatuse esimees Kilvar Kessler. "Samaväärselt oluline on omandistruktuuri läbipaistvus ja stabiilsus."

Tehingu tulemusel omandavad Blackstone'i erakapitali investeerimisfondid Luminoris 60-protsendilise osaluse. Luminori senised omanikud Nordea Bank AB ja DNB Bank ASA säilitavad tehingujärgselt kumbki 20-protsendilise osaluse. Tehingu maht on hinnangulislet üks miljard eurot.

Täiendavalt käivad läbirääkimised Nordea ja Blackstone´i vahel Nordea 20-protsendilise osaluse väljaostmiseks lähiaastatel.

Tegemist on üleilmselt viimase aastakümne suurima erakapitalifondi investeeringuga universaalpanka ning iseseisvuse taastamise järgse perioodi suuruselt teise finantssektori ostutehinguga Baltikumis.

Luminor asutati 2017. aasta sügisel Nordea ja DNB Baltimaade üksuste ühendamisel. Luminor on Baltikumis suuruselt kolmas finantsteenuste pakkuja, omades 23-protsendilist laenude turuosa, 15 miljardi euro suurust varade kogumahtu, 64 kontorit ja annab tööd ligikaudu 3000 inimesele. Luminori laenuportfelli maht on 12 miljardit eurot ja klientide hoiuste maht on enam kui kaheksa miljardit eurot.

Blackstone on üks maailma juhtivaid investeerimisfirmasid. Tema varahaldustegevuse portfelli maht on 439 miljardit dollarit ning see hõlmab investeerimisfonde, mis keskenduvad börsivälistele ettevõtjatele, kinnisvarale, riigivõlakirjadele, börsil noteeritud ettevõtjatele, mitteinvesteerimisjärgu võlakirjadele, reaalvarale ja järelturgudele kogu maailmas.

Luminor pank kuulub Euroopa Keskpanga otsese järelevalve alla. Euroopa Keskpank on andnud loa Luminori krediidiasutuste ühinemiseks selliselt, et panga peakontor saab olema Eestis ning Lätis ja Leedus osutatakse teenust läbi filiaalide.

Toimetaja: Priit Luts

Allikas: ERR-i raadiouudised/Äripäev

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: