Kõlvart: eestikeelne haridussüsteem ei välista vene kooli olemasolu

Mihhail Kõlvart, johannes Tralla, Viktoria Ladõnskaja.
Mihhail Kõlvart, johannes Tralla, Viktoria Ladõnskaja. Autor/allikas: ERR

Isamaa fraktsiooni liige Viktoria Ladõnskaja-Kubits ütles, et poliitiline kokkulepe eesikeelsele haridusele ülemineku üle on võimalik. Tallinna linnavolikogu esimehe, keskerakondlase Mihhail Kõlvarti hinnangul aga ei välista eestikeelne haridussüsteem venekeelsete koolide olemasolu.

Ladõnskaja rääkis ETV saates "Esimene stuudio", et praeguses parlamendis on olemas kõik selleks, et leppida kokku venekeelsete koolide üleminekus eestikeelsele haridusele. "Ma ei näe erakondi, kes ütleks "ei" sellele, et oleks ühtne haridussüsteem," märkis ta ja lisas, et vaidlusi võib tekkida siis, kui asutakse detailidest rääkima.

Ladõnskaja sõnul ei saa paika panna konkreetset kuupäeva, mil vene koolides eesikeelsele haridusele üle minnakse. Tema hinnangul võib kiirustamine tekitada trotsi. "Kui räägime avatud südamega, siis me ei saa kaotajaid ja saame võitjad ja võitjad on Eesti ühiskonna lapsed," ütles ta.

Kõlvart usub, et eestikeelsele haridusele üleminek vene koolides juhtub nagunii. Samas on vaja seda tema hinnangul toetada.

"Ma ei käsitleks vene kooli ainult probleemina, vene kool pole ainult probleem. /.../ Kool on iseenesest mitte ainult haridussüsteemi osa, vaid ka kultuurisüsteemi osa ja kui me arvame niimoodi, et vene kultuur ja vene inimesed on osa meie ühiskonnast ja riigist ja rikastab meie ühiskonda, siis oleks seda kultuuri vaja säilitada. Aga muidugi Eesti elanikud peavad rääkima. Pole kahtlust, et kõik seda soovivad, nii vene kui eesti inimesed. Küsimus on selles, kuidas seda saavutada natuke kiiremini. Aga kui kiiremini, siis see ei tähenda, et kui hakkame sundima, siis saame kiiremini," lisas ta.

Kõlvarti hinnangul oli otsus alustada eesti keelele üleminekut alles gümnaasiumiastmes viga ning seda tulnuks alustada juba lasteaiast.

Samas lisas Kõlvart, et ühtne eestikeelne haridussüsteem ei välista vene kooli olemasolu.

"Ma räägin sellest, et kui tulevikus suurem osa lastest õpib tõenäoliselt eesti koolis, aga paralleelselt säilib mitu kooli vene keeles, siis ma ei näe selles probleemi. Pigem ma näen selles väärtust nagu paljudes teistes Euroopa riikides," ütles ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: