Jõks: õiguskeele selgusega tuleb tegeleda iga päev ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Foto: ERR

Õiguskeele selgusetus on nagu umbrohu hävitamine ja selle parandamisega tuleb tegeleda iga päev, ütles vandeadvokaat, endine õiguskantsler Allar Jõks.

Õiguskantsler Ülle Madise kutsus riigikogu saadikuid looma selgesõnalisi seadusi, lõpetama asendustegevust ja lükkama tagasi tarbetud seadused. Madise kritiseeris oma kõnes teravalt ülemäärast õigusloomet, mis tema hinnangul ohustab riigi autoriteeti ja usaldusväärsust.

Madise hinnangul on Eesti õiguskorras ilmnemas tendents "On inimene, leiame ka paragrahvi". Jõksi sõnul on sellist tendentsi õiguspraktikas näha.

"Piisab ju tuletada meelde ühest näitest, mis oli seotud Viikingite Külaga, kus oli üks lammas, keda külastajad vahepal vaatasid, ja tuli veterinaar- ja toiduamet ja ütles, et loomakaitseseaduse alusel see tegevus kvalifitseerub loomaaiaks ja selle ühe lamba pärast tuleb muretseda loomaaia luba. Tänu ERR-i sekkumisele see plaan muidugi nurjus," selgitas Jõks "Aktuaalsele kaamerale" antud intervjuus.

Madise väitega, et õigusloome sõnastus on muutunud segasemaks, on Jõks nõus. Tema sõnul on paljud probleemid kordunud aastast-aastasse.

"See on sellepärast, et õiguskeele selgusega tuleb tegeleda iga päev. See on nagu umbrohu hävitamine, sest ei ole ju nii, et sel aastal hävitan umbrohu ära, siis on kümme aastat rahulik. Uued riigikogu liikmed tulevad järgmisel aastal, ametnikud vahetuvad, see on teema, millega tuleb kogu aeg tegeleda," rääkis ta.

"Aga õiguskeele selgusetus tekitab ju seadusetust ja selle üheks põhjuseks võib olla ka esiteks mugavus - lihtsam on tõlkida, üle võtta Euroopa Liidu direktiivist -, teiseks võib-olla ka see, et võib-olla meie juriste, ametnikke piisavalt ülikoolis ei õpetata. Aga ma ei usu, et õiguskeele selgusetus tuleneb mingisugusest tahtlikust tegevusest, et ametnik läheb hommikul tööle ja mõtleb, et teeks nüüd ühe hästi ebaselge seaduse," lisas ta.

Õiguskantsler soovitas valitsusel kasutada 2011. aastast kehtivat väljatöötamiskavatsust, mis annaks loodavale seadusele erapooletu mõjuanalüüsi. Jõksi sõnul on selle rakendamine takerdunud selle taha, et uutel valitsustel on väga kiire oma lubaduste elluviimisega.

"See on täpselt sama, et me ei hakka ju suurt maja ehitama ilma projektita. Aga selle rakendamine on takerdunud selle taha, et kogu aeg on uutel valitsustel, kes ametisse astuvad, väga kiire, sest kohe tuleb, 100 päevaga tuleks ellu viia kõik lubadused, mis on valimiseelses tuhinas lubatud. Seetõttu ma arvan, et võiks kaaluda tõesti ettepanekut, et kolm kuud ehk 100 päeva enne ja kolm kuud pärast valimisi seadusi ei muudeta, lihtsalt pannakse seadustele lukud peale," kommenteeris ta.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: