Tallinna linnahalli lagunemine on jõudnud fassaadivaringuteni

Muinsuskaitseameti juhi Siim Raie sõnul käitub Tallinna linn pahatahtlikult, lastes linnahallil laguneda. Abilinnapea Aivar Riisalu ei pea korrastamise alustamist mõistlikuks enne, kui Euroopa Komisjon pole andnud riigiabiluba, mis võimaldaks alustada põhjalikku remonti.

Tallinna ühel magusamal krundil, sadama ja Kultuurikatla vahel seisab kultuurimälestiseks tunnistatud Tallinna linnahall. Kaheksa aasta eest lõplikult uksed sulgenud linnahalli on lubanud uuele elule äratada Tallinna linn, erainvestorid ja valitsus, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Trööstitu tegelikkus on see, et linnahall laguneb ja plaane lükatakse määramatusse tulevikku. Rahandus- ja majandusministeeriumist kinnitati, et järgmise aasta riigieelarves ei ole linnahalli renoveerimist ette nähtud.

Tallinna abilinnapea Aivar Riisalu ütles, et süüdi on Brüsseli venitamine.

"Kahjuks on Euroopa meid kinni müürinud reeglitega. Me küsime täna riigi osaluse realiseerimiseks luba Euroopa Komisjonist ehk niinimetatud riigiabiluba. Minule teadaolevalt on sealt saabunud täiendavaid küsimusi kehtiva äriplaani suhtes, mis tegelikkuses tähendab seda, et kui täiendavaid küsimusi küsitakse, siis võib tekkida kahtlus, et järsku riigiabi luba ei saabugi," lausus Riisalu.

Muinsuskaitseameti peadirektori Siim Raie sõnul tuleb seni, kuni oodatakse tähtsat otsust Euroopast, rahastamisskeemi või järgmisi valimisi, oma vara ikkagi hooldada. Tema sõnul käitub linn silmakirjalikult ja pahatahtlikult. Eramuomanikke trahvitakse küll riisumata lehtede eest, aga linnahalli betoontreppide vahelt sirutab välja lopsakas võsa.

Muinsuskaitse juht: linna käitumine tundub pahatahtlik

Hiljutiste varingute valguses võib küsida - kas linnahalli omanik ootab, kuni mõnele piknikupidajale paekivikamakas pähe kukub, enne kui avalikus ruumis korra taastab?

"Seda võib panna saamatuse süüks ja ressursside puudumise süüks, aga mulle hakkab üha enam tunduma, et see on pahatahtlik," lausus Raie.

Riisalu märkis, et me oleme muutunud nii eurooplasteks, et see kõik tundub meile väga ohtlik. "Mina ei näe siin mingit ohtu," lausus ta.

Küsimusele, kas ta on näinud kivikamakaid, mis linnahalli seintest alla kukuvad, vastas Riisalu jaatavalt. "Ma näen neid kivikamakaid, aga meile teadaolevalt kukuvad katustelt ka talvel jääkamakad lisaks sellele saab liikluses inimesi surma."

Ta kinnitas, et Tallinna linnavalitsus ei taha, et olukord oleks selline, kuid hoone korda tegemise kohta märkis: "Teeme siis korda, mis ülehomme maha lammutatakse."

Linnahall on muinsuskaitse all ja seda ei tohi lammutada. Riisalu ütles aga, et kui ehitajad tulevad, siis tehakse kõik uuesti, ja lisas, et tulgu Euroopa Komisjoni otsus siis eitav või jaatav, aga see võiks juba saabuda. Riisalu peab 80 miljonit maksvat projekti, mis peaks linnahalli muutma konverentsi- ja kontserdipaigaks, õhku täis olevaks ja tema teeks selle korda poole odavamalt.

"Ma arvan, et Tallinn võiks täna julgelt laenu võtta ja selle asja siin valmis teha.
Kui läheks nii, et riik ei tohi panustada, siis ega Tallinnal palju valikuid ei jää, varemed siia jääda ei saa," lausus abilinnapea. 

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: