Paavst ärgitas Leedut olema sild Ida- ja Lääne-Euroopa vahel

{{1537613580000 | amCalendar}}
Foto: AFP/Scanpix

Vilniusesse laupäeval saabunud paavst Franciscus ärgitas Leedut olema sild Ida ja Lääne vahel ning leedulasi olema avatud ja kaastundlikud.

Leedust võib saada ka vastukaal häältele, mis külvavad erimeelsusi ega edenda ühtsust, lisas paavst kõnes Simonas Daukantese nimelisel väljakul.

"Kui vaatame kogu meie ajastu tegevuspaika, siis aina enamad hääled külvavad erimeelsusi ja konfrontatsiooni. (Nad teevad seda) sageli ebakindlust või konfliktiolukorda ära kasutades ja kuulutades, et ainus viis tagada julgeolek ja kultuuri jätkuv säilimine on üritada teisi kõrvaldada, nullida või välja heita."

"Siin on teil, leedulastel, panustamiseks oma sõna: "erimeelsusi tervitades"," ütles paavst.

"Dialoogi, avatuse ja mõistmise kaudu võib teist saada sild Ida- ja Lääne-Euroopa vahel." Sellel teel võivad teid aidata "küpse ajaloo vili, mida te saate rahvana pakkuda rahvusvahelisele kogukonnale laiemalt ja Euroopa kogukonnale kitsamalt", lisas ta.

Paavst tõi ka esile, et leedulased on suutnud vastu võtta, anda varjupaika ja omaks võtta inimesi teistest etnilistest gruppidest ja usunditest.

Leedu iseseisvuse sajas aasta võiks olla leedulastele aeg "võtta aeg korraks peatuda ja taaselustada kõikide nende kogemuste mälestus".

See aitab teil "leida võti praegustele väljakutsetele hinnangu andmiseks ning tulevikku vaatamiseks dialoogi ja ühtsuse vaimus kõigi nendega, kes tahavad siin elada" ning teha seda "ettevaatlikult tagamaks, et keegi ei jääks välja".

Paavst kutsus leedulasi ka pöörama erilist tähelepanu noortele, kes tema sõnul pole mitte ainult tulevik, vaid ka olevik.

"Rahvas, milles noored inimesed saavad leida ruumi kasvamiseks ja töötamiseks, aitab neil tunda, et neil on etendada juhtroll sotsiaalse ja kogukondliku kanga loomises. See võimaldab kõikidel tõsta oma pilgud lootusrikkalt tulevikku," lisas ta.

Toimetaja: Aleksander Krjukov

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: