Franciscus väljendas Leedus kaastunnet okupatsiooni ohvritele

Paavst Franciscus Vilniuses okupatsioonide ja vabadusvõitlejate muuseumis.
Paavst Franciscus Vilniuses okupatsioonide ja vabadusvõitlejate muuseumis. Autor/allikas: AFP/Scanpix

Paavst Franciscus väljendas pühapäeval kaastunnet Nõukogude Liidu ja Natsi-Saksamaa okupatsiooni ajal kannatanud Leedu elanikele.

Teist päeva Leedus visiidil viibiv paavst Franciscus külastas Kaunast, kus Saksa okupatsiooni ajal 1941.-1944. aastal jäi 37 000 kohalikust juudist ellu umbes 3000.

Santakose pargis toimuval missal väljendas paavst kaastunnet nii juutidele kui ka leedulastele, kes saadeti Siberisse või keda kiusati taga Nõukogude võimu ajal.

"Seitsekümmend viis aastat tagasi oli see rahvas tunnistajaks Vilniuse geto lõplikule hävitamisele; see oli kaks aastat varem alanud tuhandete juutide tapmise kulminatsioon," lausus Franciscus.

"Varasemad põlvkonnad kannavad jätkuvalt okupatsiooniperioodil saadud arme, ängi nende pärast, keda küüditati, ebakindlust nende pärast, kes kunagi ei naasnud, häbi nende pärast, kes olid pealekaebajad ning reeturid," sõnas paavst. "Kaunas teab seda. Terve Leedu võib seda kinnitada, värisedes jätkuvalt, kui mainitakse teiste seas Siberit või Vilniuse ja Kaunase getosid," ütles paavst.

Vilniuse hinnangul suri Nõukogude okupatsiooni ajal aastatel 1944-1953 vangilaagrites, vanglates ja küüditamiste tagajärjel 50 000 leedulast. Veel 20 000 metsavenda ja nende toetajat tapeti Nõukogude-vastase sissisõja ajal.

Katoliku kiriku pea palvetas jumaliku "läbinägelikkuse" eest, mis hoiataks usklikke "selle hävitava suhtumise taasilmnemise eest, mis võib mustata tervete põlvkondade südamed, kes pole neid aegu läbi elanud ja kes võivad mõnikord selliste sireenilauludega kaasa minna".

Franciscus ütles, et eriline koht tema mõtetes on juudikogukonnal, ja kutsus "dialoogile ja ühisele pühendumusele õiglusele ja rahule".

Leedu on pidanud genotsiidi mälestuspäeva alates 1994. aastast ja meenutab sellega Vilniuse geto hävitamist 23. septembril 1943, mil paljud geto asukad hukati Paneriais ja teised saadeti koonduslaagritesse.

Sõjaeelses Leedus oli rohkem kui 200 000 juudiga üks Euroopa elujõulisemaid juudikogukondi ning Vilniust tunti "Põhja Jeruusalemmana".

Ajaloolaste hinnangul tapsid natsid ja nende kohalikud kollaborandid aastatel 1941-1944 umbes 195 000 Leedu juuti.

Praegu elab 2,9 miljoni elanikuga valdavalt katoliiklikus Euroopa Liidu ja NATO liikmesriigis umbes 3000 juuti.

Franciscus hoiatas antisemitismi tõusu eest

Paavst Franciscus hoiatas pühapäeval Leedus antisemitismi tõusu eest.

Paavst hoiatas domineerimise ja enese teistest tähtsamaks pidamise hävitusliku kiusatuse eest. "Õigel ajal tuleb tabada selle tapva suhtumise uued seemned, kõik selle õrnad jäljed, mis võivad põlvkondade südamed rikkuda," ütles Franciscus.

Paavst kutsus ka Leedu usklikke hoolitsema haavatavate ühiskonnarühmade ja rahvusvähemuste eest ning osutama vastupanu kuulsusejanule.

Katoliku kiriku pea kutsus Kaunases Santakose pargis rohkem kui 100 000 inimesele antud missal inimesi ühiskonnast mitte võõranduma ja pidama selles osalemist "kellegi teise vastutuseks".

"Kes on meie seas väikseimad ja vaeseimad, keda me peaksime 100 aastat pärast meie iseseisvust omaks võtma?" küsis Franciscus.

"Võib-olla on need rahvusvähemused meie linnas või töötud, kes peavad emigreeruma. Ehk aga hoopis vanurid ja üksikud või need noored, kes ei leia elus tähendust, sest on kaotanud oma juured?" jätkas ta.

"Vennad ja õed: võimu- ja kuulsusejanu on märk nendest, kes ei suuda mineviku mälestusi ravida ja võib-olla just seetõttu osaleda aktiivselt oleviku ülesannetes," sõnas paavst.

Tema sõnul arutaksid sellised inimesed pigem selle üle, kes oli parem, kes tegutses minevikus suuremat ausust üles näidates ja kellel on teistest rohkem privileege.

"Sel viisil eitame me oma ajalugu, mis "on hiilgav just sel põhjusel, et see on ajalugu ohverdustest, lootustest ja argistest võitlustest, teenistuses veedetud eludest ja ustavusest tööle", olgu see kui tahes väsitav," lausus Franciscus.

Franciscus: Leedu võib olla lootuse majakas võitluses ebaõigluse vastu

Leedu võib saada lootuse majakaks võitluses ebaõigluse vastu, ütles paavst Franciscus pühapäeval Vilniuses Okupatsiooni ja vabadusvõitluse muuseumis.

Paavst kutsus Leedut edendama "loovaid jõupingutusi, et kaitsta kõikide inimeste, eriti aga nende õigusi, kes on kõige kaitsetumad ja haavatavamad".

Paavst avaldas austust natsirežiimi ohvritele, palvetades endise Vilniuse geto territooriumil, ning mälestas nõukogude režiimi ohvreid, palvetades endises KGB vanglas.

Franciscus on ringreisil Baltimaades, esmaspäeval külastab ta Lätit ja teisipäeval Eestit.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: