Galerii ja video: paavst Franciscus Lätis

{{1537775100000 | amCalendar}}

Katoliku kiriku pea paavst Franciscus oli esmaspäeval Lätis, kus ta kohtus presidendi, teiste riigijuhtide ja avalikkuse esindajatega. Seejärel asetas Franciscus pärja Vabadussamba juurde ja osales Riia katedraalis oikumeenilisel kohtumisel. Riiast sõitis kirikupea edasi Latgalesse, kus pidas missa Aglona kirikus.

Riia toomkirikus ootasid Leedust saabunud paavst Franciscust oikumeenilisele jumalateenistusele erinevate konfessioonide esindajad, Läti juhid eeotsas president Raimonds Vejonisega ja paljud tuntud ühiskonnategelased.

Franciscuse jaoks on see 35. riik, mida ta paavstina külastab, Läti jaoks on aga pastoraalse visiidi aeg väga sümboolne - mõni kuu on jäänud Läti 100. aastapäevani ja 25 aastat on möödunud ajast, mil Lätit külastas paavst Johannes Paulus II.

Paavst Fransiscuse Läti-visiit jagunes kahte ossa - Riia külastus ja õhtupoolikune missa Aglonas. Kokku pidas katoliku kiriku juht Lätis neli kõnet ja lätlased said kuulda, mida nad ootasid. Hingeminevaim ja sügavaim Läti poolelt vaadates oli küllap see paavsti mõte: "Dainade maa Läti on pannud oma hädad ja valu lauludesse ja tantsudesse. See on võime hoida dialoogi ja kutse rahulikuks eluks tulevikus."

President Raimonds Vejonisel oli aga teisipäeval põhjust meenutada Läti hümni ridu. "Meie hümni sõnad "Jumal, õnnista Lätit" on täna täitunud," nentis ta.

Riia toomkirikus kõneles paavst Franciscus üldisematest väärtustest ja usust.

"On korduv oht meie kõigi jaoks muutuda residentidest turistideks. Muudame meie identiteedi alused millekski minevikust, kui turismiatraktsiooniks või muuseumieksponaadiks, mis hoiab alles saavutused või varasemad ajad, ajaloolise väärtusega objekte, kuid millega ei ole enam võimalik südameid läbistada," rääkis Franciscus.

Lätist sõidab Franciscus edasi Eestisse.

Paavst: Läti iseseisvuse hoidmine on igaühe ülesanne

Vabaduse hoidmise võti on inimeste ja kogukonna arendamine ning Läti riigi iseseisvus on "kingitus, kuid ka igaühe ülesanne", ütles paavst Franciscus esmaspäeval.

"Vabaduse nimel töötada tähendab pühendada end inimeste ja kogukonna arendamisele," ütles paavst Riia lossis.

"Selle eest, et saame täna pidutseda, oleme võlgu kõigile, kes tallasid sisse rajad ja avasid ukse tulevikku ning jätsid teile sama ülesande: avada uks tulevikku, kandes hoolt kõige eest, mis on elu ja elu loomise teenistuses."

Franciscus õnnitles Lätit iseseisvuse sajanda aastapäeva puhul ning ütles, et Läti on seisnud minevikus silmitsi keeruliste ühiskondlike, poliitiliste, majanduslike ja vaimsete võitlustega, kuid on arenenud üheks regiooni peamiseks poliitiliseks, kultuuri- ja transiitkeskuseks.

"Te teate liigagi hästi vabaduse hinda, teil on tulnud seda ikka ja jälle kätte võidelda," ütles paavst.

Läti president Raimonds Vejonis ütles, et paavsti visiit on "võimsaks hooandjaks inimväärikuse, vabaduse ja õigluse ideaalide poole püüdlemisel".

"Teie visiit inspireerib ja tugevdab meie perekondi, ühiskonda ja riiki," ütles president. Siiski tunnistas ta, et kõik lätlased ei taju oma igapäevaelus riigi edusamme, kuna paljud neist kannatavad vaesust, mille tagajärgedeks on väljaränne ja perekondade lagunemine.

Paavst tõstis pöördumises esile ka Läti usulist mitmekesisust ning märkis, et usuline koostöö Lätis näitab, et ühtekuuluvust on võimalik luua ka erinevuste sees. "See saab teoks, kui inimestel on motiiv jätta pealispindsed konfliktid kõrvale ning näha üksteist sügavamas väärikuses," ütles Franciscus.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: