Valimistele minejate unistuste järgi võiks riigikogus olla 170 kohta

Riigikogu istungitesaal.
Riigikogu istungitesaal. Autor/allikas: Erik Peinar/Riigikogu kantselei

Nüüdseks on peaaegu kõik suuremad parteid ja erakonda luua soovivad poliitilised liikumised välja öelnud oma eesmärgi tuleval kevadel toimuvateks riigikogu valimisteks. Selleks, et kõikide soovid täituksid, oleks vaja, et riigikogus oleks praeguse 101 koha asemel palju enam pinke.

Seatud sihtidest suurima käis välja Eesti 200, kelle eesmärk on võita valimised ehk pärast teiste parteide sihtide väljaütlemisi väljenduks see arvuliselt vähemalt 32 riigikogu kohas.

EKRE eesmärk on saada valimistel teine koht, mis tähendaks 31 riigikogu kohta.

Keskerakond (30), Elurikkus (25), Sotsiaaldemokraatlik Erakond (20), Vabaerakond (12) ja Eestimaa Rohelised (11) on pannud paika konkreetse arvu.

Ainsana pole kindlat numbrit välja öelnud Isamaa, kelle juht Helir-Valdor Seeder põhjendas seda järgmiselt: "Isamaa eesmärk on eelkõige Eesti riigi edendamine ja selle nimel erakonna poliitika elluviimine. Meie ei sea eesmärgiks statistilist kohtade arvu, nagu mõni uus poliitiline liikumine teatas oma esimeses avalduses, et soovivad luua erakonna ja saada kindla arvu kohti riigikogus, mainimata sealjuures sõnagi oma kavandatava poliitika kohta. Valimised ei ole oksjon. Isamaa eesmärk on olla pärast riigikogu valimisi järgmises valitsuskoalitsioonis."

Arvestades, et riigikokku pääsemise künnise ületamisel saab Isamaa vähemalt 5-6 kohta, siis kokku on 101 riigikogu kohale sihte ligemale 170 koha jagu.

Kui aga võtta välja seni veel projekti staadiumis olevate Eesti 200 ja Elurikkuse unistused, langeks see arv tunduvalt ja oleks veidi vähem kui 110.

Riigikogu valimispäev on 3. märts 2019.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: