Edgar Savisaar: päevapoliitika on nii igav | Intervjuu palatis nr 208

Foto: Priit Mürk/ERR

Edgar Savisaar, meie sisepoliitika pikaaegne keskpunkt, istub ratastoolis Jõgeva haigla palatis nr 208. Ta tahab rääkida oma tervisest ja fantoomvaludest äralõigatud jalas, mitte peaminister Ratasest või praegusest keskparteist või EKRE omaaegsest toetamisest, et nõrgestada tänast Isamaad, või Keski ja Reformi võimalikust liidust pärast parlamendivalimisi. Kuni tema jutt väsib. Keskerakonna kunagist ninasarvikut külastasid ajakirjanik Toomas Sildam ja fotograaf Priit Mürk.

Kuidas tervis?

Haiglas on inimestel niimoodi, et me paraneme, mul on ka veresuhkur allapoole läinud. Aga meeleolude mõttes on haigla... mitte kõige parem koht.

Teie kunagised kaasteelised ootasid teid 30. septembril Rahvarinde konverentsile.

Jah. Siis olin ma juba päris haige. Mulle loeti, kuidas [Eesti] Ekspress mõnitas mind natuke sellepärast, et miks Savisaar kohale ei tulnud. Viimasel ajal on olnud mitmeid sündmusi, kuhu ma ei ole jõudnud, kuigi olen tahtnud jõuda. Üks on Rahvarinde üritus. Kuid mitmed tublid rahvarindelased käisid mind [kodutalus] Hundisilmal vaatamas ja häid soove ütlemas.

See oli möödunud nädalal, mihklipäeval... Kas igal oinal on oma mihklipäev?

Mihklipäev oli rahvakalendri järgi suvise tööperioodi lõpp. Kas see ka oinastega seotud oli... Oinaid on Eestisse nii vähe jäänud, et võibolla selle all kannatab ka mihklipäev. 

Nüüd te olite küll heatahtlik, öeldes, et oinaid on Eestisse vähe jäänud.

See ei olnud vihje. See on tegelikkus.

Edgar Savisaare puhul tuleb alati otsida seda, mis on sõnade taga. 

Ei. Võtke nii nagu ma räägin ja mingeid tagamaid otsida ei ole vaja.

Teine koht, millest on kahju, et ei saanud minna, olin kutsutud 2. oktoobril Siim Kallase juubelile. Kuna olin haiglas, siis sinna ka ei jõudnud.

Toomas Sildami intervjuu Edgar Savisaarega Jõgeva haiglas Autor: Priit Mürk/ERR

Siim Kallas meenutas oma 70. sünnipäeva kõnes tänulikult teie panust Eesti iseseisvuse taastamise ajal.

Aitäh.

Kui aga rääkida tähtsatest kohtadest, kuhu ma ei jõudnud, siis septembris sai noorem tütar doktoriks, ta kirjutas doktoritöö inimese genoomist. Lapsest saati on ta teadlase tüüp olnud, kõigepealt tegeles sipelgate uurimisega. Tahtsin väga minna Inglismaale tema lõpetamisele, aga jäi mul minemata, sest... Kui te küsite, kas tervis on läinud halvemaks või paremaks, siis endale tundub, et on stabiilselt mitte kõige paremas seisus.

Kunagi ütles üks arst, et mul on kuus parandamatut haigust, alates infarktist ja insuldist, lõpetades isheemiatõvega ja muidugi väga tugevalt ka jala probleemiga. Siin on [amputeeritud vasakus jalas] fantoomvalu – ühelt poolt tunnen kogu aeg külmetust ja teiselt poolt lööb aegajalt väga teravalt valud sisse.

Ei arva, et mõni neist haigustest paraneb. Vaid sotsiaalkindlustusamet loodab sellele, sest kui nad märkisid mulle invaliidistumise, kuna jalga ei ole, siis käskisid viie aasta pärast ilmuda ülevaatusele. Tähendab, neil on mingi lootus, et mul hakkab jalg kasvama.

Oli teil kahju, et ei saanud Rahvarinde konverentsile minna? Teie ju kutsusite ETV stuudiost kevadel 1988 Rahvarinnet moodustama ja olite selle juht. 

Muidugi on kahju, et ma sinna nüüd ei jõudnud, aga mul on väga hea meel, et esimest korda üle pika aja tuli sinna Marju Lauristin ja et ta ka kirjutas selleks puhuks. 

Toomas Sildami intervjuu Edgar Savisaarega Jõgeva haiglas Autor: Priit Mürk/ERR

Paljud inimesed lootsid, et ka teie kirjutate Rahvarinde artiklite kogumikku.

Küll ma jõuan. Muide, olin siis siinsamas Jõgeva haiglas, kui see raamat käsil oli. Nii, et võite rahustada seda noormeest Hõbemäge...

Priit Hõbemäge Eesti Ekspressist, kes kardab, et te kirjutate end Rahvarindest mittekirjutamisega ajaloost välja?

Noh, eks teised püüavad. Aga see ei ole enam minu, vaid nende inimeste asi. 

Rahvarinnet ei võta teilt keegi.

Miks te nii arvate? Siin on üks aga, teie ja minu põlvkond teavad, aga järgmine ja ülejärgmine põlvkond on sellest piisavalt kaugele jäänud. 

Loevad raamatutest nagu näiteks Vabadussõja ajalugu.

Jah, ja raamatud on nii nagu keegi neid kirjutab. 

Millal teie kirjutate mälestusteraamatu "Esimees", kus võtate kokku aja nii Rahvarinde kui ka Keskerakonna esimehena?

Jätame selle tõenäoliselt teistele kirjutada. Teate, raamatut "Peaminister" ma kirjutasin kokku kaheksa aastat, jätsin mitu korda pooleli. Aga kui olin infarktiga Tartu haiglas, siis mulle tundus, et kui nüüd ära lähen siit ilmast, siis jäävadki ainult mitte väga objektiivsed käsitlused ja mõtlesin, et pean selle ikka ise valmis kirjutama. Nii ma tegingi.

Aga mis puutub raamatusse "Esimees", siis teie idee on hea ja pealkiri mulle meeldib, ainult et tõenäoliselt minust ei saa kirjutajat. Kui te mind aga väga üles ärritate, siis kes seda teab, hakkangi veel kirjutama. 

Toomas Sildami intervjuu Edgar Savisaarega Jõgeva haiglas Autor: Priit Mürk/ERR

Üritame. Kas poliitikaga on teie jaoks nüüd kõik?

(Savisaarelik paus) Vaadake, ma olen elus mitmel korral kirjutanud ja öelnud: ega te ometi ette kujuta, et olen elu lõpuni poliitik. Mul oli mitmeid unistusi, millega edasi tegeleda. Tõsi küll, enamik neist unistustest olid seotud kahel jalal käimisega. Mul oli vahepeal intensiivne ettekujutus, et tahan Kilimanjarol ära käia. Noh, nüüd on see keerulisem, kuigi mitte võibolla võimatu. Sest Kilimanjaro on vana ja suhteliselt käidav mägi, kuni õhku jätkub. Sinna üles ronimiseks ei pea "kassid" all olema. 

Kas bioonilise jalaga oleks teil võimalik sinna üles minna?

Praegu küll mitte. 

Tuleme siis poliitika juurde tagasi. On's sellega nüüd kõik?

Nagu te tähele panite, ma ei taha sellele küsimusele vastata, sest keegi meist ei tea. 

Möödunud aastal enne kohalikke valimisi oli teil valimisliit koos ettevõtjate Jüri Mõisa ja Urmas Sõõrumaaga. Teie saite [3611 häälega] Tallinna volikogusse, valimisliit jäi välja, sest kogus vaid 4,42 protsenti häältest.

Peaaegu sai sisse. Väga vähe oli sellest puudu. 

Edgar Savisaar, te ju teate, et poliitikas – sellistel puhkudel – kas ollakse sees või ollakse väljas.

Ei ole nii. Ma tean näiteks ühte parteid, kes oma häälte poolest on poliitikast väga väljas, aga samal ajal on selle partei tegelased peaaegu kõikidel tähtsamatel positsioonidel Eestis.

Millisest erakonnast te räägite?

Ah, te teate ise sama hästi. 

Kas tõesti Isamaa?

Nooh, aga miks mitte Isamaa. 

Oli teie soov nõrgestada just Isamaad põhjuseks, miks omal ajal toetasite nii tugevalt EKRE esiletõusu?

Ei, ma ei ütleks, et see olnuks oluline tegur. EKRE oli ise tubli ja ju siis oli vajadus tema järele olemas, kui ta esile kerkis.

Toomas Sildami intervjuu Edgar Savisaarega Jõgeva haiglas Autor: Priit Mürk/ERR

Kui palju te praegu Eesti igapäevast sisepoliitikat jälgite? 

Ma ei loe ajalehti.

Kuulate raadiot? 

Loen hoopis [Leo Metsari] "Keiser Julianust", ma olen ajaloolane. Päevapoliitika on nii igav. Kas te ise vahepeal ei tunne seda? 

Põnev on, valimiskampaania käib.

Jääb teile teie arvamus. 

Peaksite enda poliitiliste lastega väga rahul olema – Keskerakond on peaministripartei, Jüri Ratas, Mailis Reps, Kadri Simson, ka Sven Mikser on valitsuses tublid ministrid. Ükskõik mis kassid teie vahelt kunagi läbi jooksid, aga kas praegu tunnete heameelt Keskerakonna üle?

Tähendab, mina tegelen praegu põhiliselt oma tervisega. Teine asi, kui oleks võimalik, tegeleksin oma lastega, mul on neli last ja neli lapselast, neid viimaseid tuleb ka ehk juurde.

Teate, olen jõudnud sellesse ikka, kus see on kõige tähtsam. Mul on praegu niimoodi, et vanem tütar on Pakistanis, Euroopa Liidu saatkonnas. Erki on Eesti riigikogus, Edgar – noorem poeg – lõpetas Amsterdamis kuningliku kunstiakadeemia ja tegeleb seal kaasaegse kunstiga. Nad ikka aegajalt käivad ka Eestis. Keegi neist, muide, ei ole öelnud lauset, et nemad nüüd enam Eestisse tagasi ei tule. Loodan, et nad jõuavad kunagi päriselt siia tagasi. 

Ja teie olete säilitanud imepärase kombe, et ükskõik mida ajakirjanik küsib, teil on ikka oma jutt rääkida, mis küll küsimusega eriti ei haaku.

Aga on see siis paha, või? Ei ole. 

See on huvitav. Ma küsisin, kas te tunnete Keskerakonna üle rõõmu ja heameelt.

Vastan teile pärast kevadisi valimisi. Siis on sobivam. Praegu on selline aeg, kus igasugu asju võib juhtuda. Tegelikult vastasin teile sellega, kui rääkisin enne, millele ma mõtlen, mis mulle tähtis on. 

Kuidas teile tundub, kas Keskerakond võidab parlamendivalimised?

Ma ei ole kunagi niisuguseid asju ennustanud. 

Te ole te ju alati võidu usku olnud, me mäletame.

Tegelikult teeb [Jüri] Ratas õigesti, et igal pool räägib "Me võidame valimised!" Täpselt nii peabki peaminister ja partei esimees rääkima. Ta peab ka teistesse sisendama lootust. Aga kes poliitikaga natukenegi kursis, teab, et seda ütleb iga peaminister ja partei esimees. Tuleb püüda, et hästi läheks. 

Mida arvate, kuidas Keskerakonnal läheb?

Ootame ära. Märtsikuus on valimised, jah?

Jah, 3. märtsil. 

Ja kuidas teile tundub, kuis läheb?

Mina olen kindel, et rahvas teeb õige valiku, demokraatia võidab. 

(Savisaar pugistab naerda) 

Toomas Sildami intervjuu Edgar Savisaarega Jõgeva haiglas Autor: Priit Mürk/ERR

Valimised võidab kas Kesk- või Reformierakond.

Jaa, see on küllalt tõenäoline. Aga EKRE jätate te täiesti kõrvale?

Kui valimiste võitja?

Kui valimiste eduka edasimineja. 

Siin on küsimus, kas EKRE tuleks võtta valitsusse või jätta opositsiooni. 

Kuulge, ma ütlen ausalt, et ega ma ei ole praegu poliitikaga kursis ja kui olete selle kohta palju küsimusi valmis pannud, siis peate pettuma. See ei ole minu teema, praegu.

Aga te ju hoiate Keskerakonnale pöialt? 

Ütleksin niimoodi: mina hoian pöialt sellele, et Eesti poliitika ja Eesti demokraatia läheksid edasi. 

Ükski ajakirjanik ei saaks nüüd jätta küsimata: kas te olete kibestunud?

Miks ma peaksin? 

Selle peale, mis juhtus alates 5. novembrist 2016, kui Jüri Ratas sai Keskerakonna esimeheks, Reformierakond kukkus päris kiiresti opositsiooni, Keskerakond tegi valitsuse... Et see juhtus ilma teieta.

Esiteks, kui oleksin [partei esimeheks] kandideerinud, arvan, et oleksin võitnud. Aga ma ei kandideerinud ja eks selle põhjuseks oli ka minu tervislik seisund, et ma jäin ilma jalata. Kõik muu on oletuslik ja ma ei kavatse sellest üldse hakata arutama.

Tegelikult... 

Miks te ei jää vastusega rahule ja küsite uuesti? Kas see ei ole tegelik, mida ma räägin?

Mina tahtsin edasi minna küsimusega: kas te saate aru, et kui oleksite 5. novembril 2016 osalenud Keskerakonna esimehe valimistel ja oleksite võitnud, siis praegu oleks Eestis jätkuvalt võimul Reformierakond?

Teate, kas te saate aru, miks siis Ratas võeti peaministriks ja Keskerakond valitsusse? Mõelge selle peale. Mina tean küll. Kunagi räägime, aga praegu ei ole see see teema. 

Toomas Sildami intervjuu Edgar Savisaarega Jõgeva haiglas Autor: Priit Mürk/ERR

Te võiksite öelda – miks?

Miks ma peaksin? Ma ei ole praegu poliitikas. Võibolla teie üks esimesi küsimusi oli, kas nüüd on poliitikaga kõik. Ega ma ei tea hästi isegi.

Võin teile öelda, et kui kolm laibaarsti, kes mulle [maakohtu küsitud arvamuses] hinnanguid andsid, arvasid, et olen peaaegu terve inimene, siis ma kahtlemata ei lähe poliitikast mitte kuskile. Aga kui on nii nagu ma ise arvan oma kuuest parandamatust haigusest, siis on pilt teistsugune. Nii nagu kirjutasid ka endokrinoloog ja südamearst.

Aga, jumala pärast, see, mis minu tervisega edasi saab, huvitab mind praegu võibolla sama vähe kui poliitika. Olen siin voodis, mul on tilguti, see ongi mu elu. Loen [raamatuid]. 

Edgar Savisaar...

Jälle te ei ole rahul?

Ei ole. 

Miks te tahate, et annaksin selliseid vastuseid, nagu teie tahate? Siis kirjutage ise. 

Mul pole aimugi, milliseid vastuseid te võiksite anda. Aga ma saan aru, kui vastuseid ei anta. Ja ma ei suuda ette kujutada, et teid ei huvita a) oma tervis ning b) poliitika, millega olete tegelenud 1980-ndate keskelt. Ma ei suuda seda uskuda.

Aga te proovige. 

Olete tähele pannud, et EKRE on hakanud väga teravalt ründama Keskerakonda?

Valimiseelne situatsioon. 

Kuigi teie ajal olid Keskerakond ja EKRE sõbrad.

Pigem üllatab mind, et Reformierakond ei ründa Keskerakonda. 

Peaksid nad pärast valimisi kahepeale valitsuse tegema? 

Mul on neid kogemusi Reformierakonnaga tehtavast valitsusest küll. Need olid päris õnnestunud valitsused. Aga ärge tõlgendage seda niimoodi, et Reform ja Kesk peaksid nüüd koos midagi tegema. Praegu on teine aeg ja teised inimesed. Eks nad ise vaatavad. 

Aga teie vaatate ju ka, mõtliku pilguga? 

Ma vaatan kõike mõtliku pilguga, mul on piisavalt elu ja kogemust selja taga. 

Toomas Sildami intervjuu Edgar Savisaarega Jõgeva haiglas Autor: Priit Mürk/ERR

Teie lähete valima?

Jah, muidugi. Küsige nüüd, kelle poolt [ma hääletan].

Ei, seda ma ei küsi. See on nii isiklik. Või tahate öelda? 

Ei, ma ei saa öelda. Jõuan seda veel otsustada. 

Teie poeg Erki Savisaar on parlamendis e-valimiste veendunud toetaja. Kuidas teie valite? Lasete valimiskasti koju tuua, lähete valimisjaoskonda või arvuti taga?

Olen ka arvutis teinud, vähemalt ühtedel valimistel. Aga e-valimiste kohta on nii palju negatiivset infot tulnud, isegi minuni on seda jõudnud. Olen sellega ettevaatlik. Ma ei lähe enam e-valimisi tegema. 

Rääkige pojaga. Ta veenab teid ümber.

Ei, ei. Mul on pojaga üks suur erinevus, tema on arvutifanaatik. Tema peabki mõtlema nii nagu mõtleb. 

Kas olete kuulnud, et riigikogu liige Peeter Ernits lahkus Keskerakonnast EKRE-sse? 

Kanal 2-st kuulsin isegi seda, kui ta väitis, et lahkus põhjusel, et Keskerakonnas ei saa enam [Edgar] Savisaarest rääkida. Võibolla. 

Arvate, et Keskerakond on väga kõvasti muutunud? 

Noo, see on isegi tagasihoidlikult öeldud. 

Kuidas oleks õigem öelda? 

See on teine Keskerakond. 

Mis on teistmoodi?

Jälle te... Ma ei teadnud, et olete nii kirglik poliitika fänn. 

See mu amet, olen ERR-i uudistetoimetuse poliitikatoimetaja.

Okay. Harjuge nüüd sellega, et teie olete läinud poliitikasse ja mina olen poliitikast ära läinud. Kas te nendel valimistel kandideerite? 

Absoluutselt mitte. 

No siis järgmistel.

Toomas Sildami intervjuu Edgar Savisaarega Jõgeva haiglas Autor: Priit Mürk/ERR

Ei, ma ei kandideeri ka järgmistel. 

Kuulge, jätke nüüd, kõik räägivad niimoodi.

Miks te ei läinud prokuröriga kokkuleppemenetlusele? See kohtuprotsess oleks lõppenud ja võibolla isegi unustatud. 

Kõigepealt on mul prokurörist oma arvamus, teiseks ka kohtuprotsessist. Olen ikka arvanud, et see poliitiline protsess. Olen väga tänulik, et [Harju maakohtu] kohtunik [Anne Rebane] mõtles [kohtumenetluse lõpetamise määruses, mille ringkonnakohus tühistas ja nüüd on see Riigikohtu otsustada] minu tervise peale, aga ma ei tea, milline tulevik oleks mulle kõige parem. Kindlasti ei kavatse ma mingisugusele.... Kuidas te seda nimetasite? 

See on kokkuleppemenetlus.

Minul ei ole [prokuröriga] milleski kokku leppida.

Miks te ei küsi näiteks, kas ma aknast välja vaatan ja kas mulle meeldivad rohkem kased või kuused. Ja mis kuused need üldse on? 

Hõbekuused, vist. Kas olete rohkem okaspuu- või lehtpuu-inimene?

(Paus) See oli teine väga hea küsimus. 

Ise palusite mul aknast välja vaadata. Kui maakohus otsustas, et teie tervise tõttu tuleb kohtupidamine lõpetada, kas tundsite kergendust või kibedust, et tõde jääbki avalikult teadmata?

Ma ei tea ühtegi poliitilist protsessi, kus oleks tõest hoolitud.

Aga üldiselt on teil vananenud küsimused, ma ei taha teile pahasti öelda, aga need küsimused võisid mulle olla tähtsad palju või mitte nii palju aega tagasi, aga kindlasti mitte praegu. Ei ole mõtet mind vedada vägisi sinna, kuhu ma ise ei taha minna või millest ma pole huvitatud. 

Kui te ütlete, et see on poliitiline protsess, siis algas see Reformierakonna valitsuse ajal, aga nüüd on Keskerakonna valitsus. Sisepoliitiline olukord on muutunud.

On ikka Keskerakond võimul, või? 

Jah, peaminister on Keskerakonna esimees Jüri Ratas. Kui see oleks poliitiline protsess, lõpetanuks Keskerakond selle ära.

Ah, mis te nüüd. 

Toomas Sildami intervjuu Edgar Savisaarega Jõgeva haiglas Autor: Priit Mürk/ERR

Keskerakonna huvides ei ole, et nende kauaaegne esimees on kohtu all.

Miks te nii arvate?

Ega Keskerakonnal sellest kergem ole. Vastupidi, ikka raskem. 

Aga võibolla on kergem. Oleneb, millist poliitikat Keskerakond ajab.

No nii. Nüüd üks kahest, kas küsige midagi mõistlikku või siis... 

Proovime. Kuidas on Jõgeva haigla arstid, õed ja sanitarid?

Miks te ei ole küsinud, miks ma üldse Jõgeva haiglas olen? 

Ja teie vastus? 

Kümmekond aastat tagasi olid Tallinna linnavalitsuse suvepäevad siinkandis ja Merike Martinson ütles, et ma näen kahvatu välja. Veenis mind Jõgeva haiglasse sõitma ja siin selgus, et mul on väga tugevad [südame] rütmihäired. Pidin päeva lamama, kuni rütm sisse saadi. Personal oli nii sümpaatne, et jäi meelde. See on hea haigla, ka rahulik koht. Siin on head arstid, karmid arstid, kes kutsuvad kohe korrale. Mina olen tülikas patsient, kes ei taha kunagi haiglasse jääda ja kes tahab siit kiiresti ära saada. Ega ma seekord ka haiglasse tulekust eriti huvitatud olnud. 

Kas ja kuivõrd olete harjunud  bioonilise jalaga?

Ei ole. See ei ole mul veel täielik, alles kahjuks osa jalast. Nii Tallinnas kui ka siin on mul väga head füsioterapeudid, kes ei küsi, kas ma olen jalaga harjunud või ei, mind lihtsalt treenitakse. Siin olen mööda koridori käinud palju kordi füsioterapeudiga. Seekord pole käinud, sest käsi on tilguti küljes kinni.

Siiski, ühe asja ütlen veel, miks mulle siin Jõgeval meeldib. Olen käinud palju kordi Laiusel, [Tallinna linnapea 1913-1917] Jaan Poska sünnikodu juures. Lõuna-Eestis on Laiuse mulle tähenduselt teine koht. Esimene koht on Võnnu surnuaed, kus puhkavad vanemad, vend ja õde. Püüan ikka igal aastal mõned korrad seal käia ja koristada. Võnnus on mul palju sõpru, ka Peeter Ernits on sealtkandist, kes aitavad haudu koristada. See on koht, kus ma mitte ei pea käima, vaid tahan käia.

(Pöördub fotograaf Priit Mürgi poole) Mitu pilti peab siin tegema? Aitab küll. 

Ta on põhjalik. Nagu teiegi.

Ma ei ole niiväga tööinimene. Tahan tööst lahti saada, sellepärast teen ta ära ja mõnikord on ehk ka õnnestunud. Kindlasti ei ole ma nokitseja. 

Toomas Sildami intervjuu Edgar Savisaarega Jõgeva haiglas Autor: Priit Mürk/ERR

Kuidas teil mäluga on?

Mäluga on probleeme. Kui oled olnud ühe kuu koomas, siis peavadki olema probleemid mäluga. 

Aga raamatut "Esimees" tahaksin ma küll lugeda. Kirjutage see valmis. Sest saan aru, et täna ei tasu mul rohkem teemat "Keskerakond" puudutada.

Isegi täna me käsitlesime seda rohkem kui praegu tähtis on. 

Peaministri erakonna kohta pole võimalik öelda, et see on vähetähtis.

Te jälle katsetate. 

Ütlesin isikliku arvamuse. Keskerakond on ju praegu tähtis erakond?

(Pikk paus) 

Suur tänu, härra Savisaar.

Toomas Sildami intervjuu Edgar Savisaarega Jõgeva haiglas Autor: Priit Mürk/ERR

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: