Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Venemaa annab Süüriale õhutõrjesüsteemid S-300

{{1537784220000 | amCalendar}}
Õhutõrjekompleks S-300.
Õhutõrjekompleks S-300. Autor/allikas: AP/Scanpix

Venemaa annab Süüria sõjaväelastele raketikompleksid S-300 üle kahe nädala jooksul, et tugevdada Süüria õhutõrjet pärast Vene lennuki allatulistamist eelmisel nädalal, ütles Vene kaitseminister esmaspäeval.

"Süüria relvajõududele antakse kahe nädala jooksul üle tänapäevane raketikompleks S-300. See suudab hävitada õhurünnakuvahendeid kuni 250 kilomeetri kaugusel ja tabada üheaegselt mitut õhusihtmärki," teatas Sergei Šoigu.

Šoigu ütles riigitelevisioonis, et otsuse langetas president Vladimir Putin ning see on üks "vastumeetmetest" pärast Vene lennuki allatulistamist 17. septembril, milles Moskva süüdistab Iisraeli õhujõude.

"Rõhutan, 2013. aastal me peatasime Iisraeli palvel tarnevalmis kompleksi S-300 saatmise Süüriasse, kuigi Süüria sõjaväelased olid vastava ettevalmistuse juba läbinud. Tänaseks on olukord muutunud ja mitte meie süül," lisas ta.

Soigu sõnul tugevdavad S-300-d Süüria õhutõrjevõimet märkimisväärselt, sest see on segamise eest hästi kaitstud ja tulistab kiiresti.

Venemaa varustab kõik Süüria õhutõrjeühenduste komandopunktid automaatjuhtimissüsteemidega, ütles ta.

"Süüria õhukaitseühenduste ja üksuste komandopunktid varustatakse automaatjuhtimissüsteemidega, mida tarnitakse vaid Venemaa relvajõududele." Ta rõhutas, et see tagab "kõikide Süüria õhutõrjejõudude ja vahendite keskse juhtimise, õhuruumi olukorra seire ja operatiivse sihtmärgiedastuse".

Otsuse taustal on 17. septembril aset leidnud juhtum, kui Süüria õhutõrje sihtis Vahemere kohal lennanud Iisraeli sõjalennukit ning tulistas välja raketi S-200, kuid sai hoopis pihta tulejoonele sattunud Vene luurelennukile Il-20. Pardal olnud 15 Vene sõdurit sai surma.

Venemaa süüdistas Iisraeli kuritegelikus lohakuses ja lubas tegutseda selliste vahejuhtumite ärahoidmiseks.

Moskva asub segama Süüriat Vahemerelt ründavate lennukite süsteeme

Venemaa teatas esmaspäeval ka, et hakkab pärast oma lennuki allatulistamist eelmisel nädalal segama Süüriat Vahemerelt pommitavate lennukite radari- ja satelliidisignaale.

"Süüria Vahemere lähedastes piirkondades hakkame raadioelektrooniliselt segama Süüria territooriumi ründavate sõjaväelennukite satelliitnavigatsiooni, pardaradareid ja sidesüsteeme," ütles kaitseminister Sergei Šoigu.

Kreml: Putin teatas Assadile S-300 raketisüsteemi tarnest

Vene president Vladimir Putin rääkis esmaspäeval esimest korda pärast Vene sõjalennuki allatulistamist eelmisel nädalal telefonitsi Süüria presidendi Bashar al-Assadiga ning kinnitas talle Moskva kavatsust saata Süüria armeele uus S-300 õhutõrjesüsteem.

Telefonivestluses rääkis Putin "täiendavatest meetmetest Süürias viibivate Vene vägede ohutuse tagamiseks ning Süüria õhutõrje   tugevdamiseks, teatas Kreml.

Peskov: S-300 tarne Süüriale pole suunatud kolmandate riikide vastu

Vene õhutõrjeraketisüsteemide S-300 tarnimine Süüriale ei ole suunatud kolmandate riikide vastu, vaid selle eesmärk on tagada Vene sõjaväelaste julgeolek seal riigis, teatas Kreml esmaspäeval.

Küsimusele, kas S-300 tarnimine Süüriale ei halvenda Vene-Iisraeli suhteid, vastas Vene presidendi pressiesindaja Dmitri Peskov: "Kõik peaksid nägema Venemaa vajadust tugevdada oma sõjaväelaste julgeolekut."

"Antud juhul lähtub Venemaa eranditult neist huvidest. See tegu ei ole suunatud kolmandate riikide vastu, vaid meie sõjaväelaste kaitsmiseks," ütles ta.

"Olukord meie lendurite julgeolekuga, mis on kujunenud pärast Il-20 allatulistamist, osutab vajadusele täiendavate tarmukate ja tõhusate meetmete järele," ütles Peskov ajakirjanikele.

Ta märkis, et "sõjalised asjatundjad ja riigi juhtkond arutasid seda küsimust Moskvas innukalt terve nädala ja lõpptulemusena langetati selline otsus".

Vene luurelennuki allatulistamise Vehemere kohal tingis traagiliste kokkusattmuste ahel, kuid see ei kahanda Iisraeli sõjaväelaste vastutust selle tragöödia eest, lausus ta.

"Jah, tõepoolest, selle õnnetuse tõi kaasa traagiliste kokkusattumuste ahel, ja selle ahela tekitas suuresti Iisraeli lendurite tegevus. See on tõepoolest nii," ütles Peskov.

"Jumal tänatud, lennukit ei lastud alla Iisraeli raketiga. Kuid sellegipoolest tekitas selle kokkusattumuste ahela Iisraeli pilootide tegevus. Ja need andmed, mis meie sõjalised asjatundjad avalikustasid, näitavad seda üsna ilmekalt," lisas pressisekretär.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: