USA ei taotle enam Süüria presidendi võimult tõrjumist

Süüria president Bashar al-Assad AFP-le intervjuud andmas.
Süüria president Bashar al-Assad AFP-le intervjuud andmas. Autor/allikas: AFP/Scanpix

USA teatas, et ei taotle enam Süüria presidendi Bashar al-Assadi võimult tõrjumist, kuid hoiatas, et ei rahasta selle riigi ülesehitamist, kui sealne režiim ei ole "fundamentaalselt teistsugune".

USA eriesindaja Süürias James Jeffrey ütles, et Assad peab minema kompromissile, kuna ta ei ole veel võitnud seitse aastat kestnud kodusõda Süürias, kus Washingtoni hinnangul on veel umbes 100 000 opositsioonivõitlejat.

"Me tahame näha režiimi, mis on fundamentaalselt teistsugune. See ei ole režiimi vahetus - me ei püüa Assadist lahti saada," ütles Jeffrey Washingtoni mõttekojas Atlandi Nõukogu.

Prognoosides, et Süüria vajab riigi ülesehitamiseks 300-400 miljardit dollarit, hoiatas Jeffrey, et lääneriigid ja rahvusvahelised finantsinstitutsioonid ei luba raha ilma Süüria kursimuutuseta.

Erisaadiku sõnul ei ole lääneriikidel valmisolekut eraldada raha seni, kuni pole selge, et Süüria valitsus on valmis kompromissiks ja ei tekita edaspidi uut õudust.

USA presidendi Donald Trumpi administratsioon on möönnud, kuigi mitte väga avalikult, et Assad jääb ilmselt võimule.

Kuid välisminister Mike Pompeo hoiatas oktoobris, et USA ei eralda ühtegi dollarit Süüria ülesehituseks, kui Iraan jääb Süüriasse.

Jeffrey kutsus samuti Iraani vägede lahkumisele, kuid ütles, et USA aktsepteerib seda, kui Teheran säilitab Süürias teatud diplomaatilise rolli.

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: