Ülle Madise: sõnad ja teod on jultunumalt vastuolus kui varem ({{contentCtrl.commentsTotal}})

Tartu Ülikooli professor, õiguskantsler Ülle Madise tõdes advokaadibüroo Leadell Pilv 25. aastapäeva konverentsil, et nii Eestis kui ka mujal on sõnad jultunumalt vastuolus kui kunagi varem.

Madise sõnul suurendatakse bürokraatia vähendamise loosungi all bürokraatiat veelgi, riigipalgaliste kokkutõmbamise asemel luuakse üha uusi sihtasutusi ja muid "puuke".

"Inimeste heaolu seisukohalt oluliste reformide asemel raisatakse energiat näiliselt olulisele, sest sellega tegelemine on lihtne ja tundub tähtis," nentis ta.

"Nagu professor Rein Taagepera riigikogus riigireformi arutelul tabavalt ütles: "Kaldutakse asendustegevusele. Kui pilt ei meeldi, siis vahetame raami. Ja imestame, et pilt ikka ei meeldi", rääkis Madise.

Õiguskantsler kutsus õigusteadlasi ära tundma Eestile päriselt olulisi reforme ning panema neile õlg alla.

"Loogikavaba vaimustus jäägu neile, kes olulise tööga hakkama ei saa," märkis ta.

Madise rõhutas õigusnormi keelelise selguse olulisust ja nentis, et Eestis on jätkuvalt eksitavad vastuolud poliitikute sõnades ja tegudes bürokraatia ohjeldamisel.

Ettevõtja Raivo Vare märkis oma ettekandes "Terve talupojamõistus ja unistuste Eesti", et eestlased ei tohiks unustada tervet talupojamõistust ning näiteks kaua aega tagasi väljamõeldud vanasõnad on ka tänapäeval vägagi aktuaalsed.

"Terve talupojamõistus eeldab töökust, tarkust ja teadmisi, üldist praktilist ratsionaalsust, seostes meie unistustega tuleviku-Eestist. Eesti on traditsiooniliselt olnud kohandumise "maailmameister" ja sellest on inertsina tänasesse kandunud pettekujutelm, et taolise lihtsa situatiivse kohandumisega on võimalik ka edaspidi edukalt hakkama saada selles üha tiheneva konkurentsiga maailmas," rääkis Vare.

Vare sõnul on arvukad vanasõnad ikka ja jälle väärtustanud ka ettenägemisvõimet, teadmist ja tarkust, mis on alati aidanud toime tulla ettetulevate või võimalike esilekerkivate raskustega.

"Neid vanarahva tarkusi on ka tänapäeval üha enam vaja selleks, et Eesti saaks hoiduda perifeeriasse langemast. Selleks peame suutma haakuda maailmamajandusega võimalikult laialt ja mitmekesiselt ning konkurentsivõimekalt. Alternatiiviks oleks mängida ühes Euroopa servas vaid oma "väikest mängu"," märkis ta.

Kommunikatsioonikonsultant Raul Rebane märkis oma arutluses "Eesti õnne iseärasused", et Eesti on ratsionaalsete näitajate poolest maailmas 34 riik, kuid emotsionaalsetest kriteeriumidest nagu õnnetunne lähtudes kaks korda tagapool.

Rebase hinnangul on tegemist keerulise sotsiaalpsühholoogilise nähtusega, mis tugevalt mõjutab meie igapäevaelu ja otsuseid.

Rebane tõdes, et kuigi Eestil on kõiki võimalusi arvestades seni läinud hästi, tuleb selle küsimusega tõsiselt tegeleda, sest vastasel korral võivad tulevased rahvuslikud suurprojektid juba enne algust lõppeda.

Advokaadibüroo asutaja ja juhtivpartner vandeadvokaat Aivar Pilv pööras ettekandes"Kuhu oleme jõudnud 25 aastaga" tähelepanu advokaadi poolt õigusabi osutamise käigus jätkuvalt esile kerkivatele ja kõrgendatud tähelepanu nõudvatele aspektidele: isiku õiguste kaitse nii avalikus ruumis kui meedias, selles valdkonnas kujunenud kohtupraktika mahajäämus efektiivse õiguskaitse tagamiseks, isikuandmete kaitse ja sotsiaalmeediaga seotud õiguslikud riskid ning isiku põhiõiguste kaitse ja tänased probleemid võistlevas kriminaalmenetluses kaitseõiguse tagamiseks.

Konverentsi külalised tegid annetusi Tallinn Reval Rotary Klubi heategevusprojektile "Päikeselaager", mis on mõeldud vähekindlustatud perede laste toetuseks. Kogutud annetused võimaldavad järgmisel aastal täiendavalt sellesse projekti kaasata 53 last.

Toimetaja: Marek Kuul

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: