Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Leedu Delfi töötas välja libauudiste tuvastamise platvormi

Foto: ERR

Libauudised ja inforünnakud on üha suurem probleem kõikjal maailmas, seetõttu on Leedu Delfi välja arendanud libauudiste tuvastamise netiplatvormi ja pakub seda abivahendiks kogu Euroopa Liidule.

Hispaania hävitajal Eestis kaduma läinud rakett andis ainest artiklile pealkirjaga "Tunnistaja: Leedus maandus UFO". Loos väidetakse, et sarnane asi võis toimuda ka Leedus ja üldse juhtub Eesti ning Leedu õhuruumis veidraid asju. Küberrünnakuna jõudis see sõnum The Baltic Timesi Läti lehele, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"See on küberrünnak koos libauudisega. See levib internetis, see levitab teatud narratiive. Näiteks, et Eesti on läbikukkunud riik või et Leedu on läbikukkunud riik, sest ei suuda oma hävitajaid kontrollida. Midagi kukub siin ja midagi kukub seal, NATO ei ole usaldusväärne," selgitas Leedu Delfi ajakirjanik Vaidas Saldžiunas.

Leedu Delfi on õpetanud arvutile selgeks selliste tekstide märkamise minutite jooksul pärast nende väljailmumist, misjärel saavad vabatahtlikud infosõdalased ja ajakirjanikud operatiivselt otsustada, kas tegu on ikka valeinfoga ja kas see väärib ümberlükkamist või mitte.

Demaskuok.lt projektijuht Viktoras Daukšas ütles, et süsteem on võimeline ära tundma samu narratiive, mida on kasutatud varem.

"Süsteem ei suuda veel ära tunda uusi narratiive, selleks ongi vaja vabatahtlikke ja ajakirjanikke ning strateegilise kommunikatsiooni abi, et teha kindlaks uued narratiivid. Siis saab need kanda süsteemi ja tuvastada nende esinemine kahe minuti jooksul reaalajas," sõnas ta.

Platvorm Demaskuok on praeguseks kasutusel seitsmes Leedu meediaväljaandes ning seda on toetanud Google'i ajakirjanduse innovatsiooni fond.

Projekti algatajad pakuvad seda nüüd Brüsselis ka teistele Euroopa riikidele. Just ajakirjanike abivahendina, mitte hirmuäratava tõemasinana, viimase eest peaks kaitsma keskendumine faktidele ja mitmekordne kollektiivne kontroll.

Toimetaja: Karin Koppel

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: