Artikkel on rohkem kui viis aastat vana ja kuulub arhiivi, mida ERR ei uuenda.

Ivan Makarovi sõnul ei pruugi Venemaa Skripali väidetavate mürgitajate paljastamist läbikukkumiseks pidada

Ajakirjanik Ivan Makarovi hinnangul ei pruugi Venemaa pidada läbikukkumiseks seda, et avalikuks on tulnud Sergei Skripali väidetava mürgitaja tegelik nimi.

Uuriva ajakirjanduse veebileht Bellingcat väidab, et Venemaa endise topeltagendi Sergei Skripali mürgitamises kahtlustatav, kelle nimeks on varem öeldud Ruslan Boširov, on tegelikult GRU polkovnik Anatoli Tšepiga.

Makarov selgitas "Ringvaates", et Belingcat jõudis Tšepiga nimeni Kaug-Ida kaudu.

"Meie nutikad kolleegid hakkasid uurima, kust saab üldse sellist kvalifikatsiooni, mis oli väidetaval Ruslan Bošarovil. Kusjuures see on väljamõeldud nimi, sest Bošarovit pole vene keeles olemas, on olemas Bašarov. Nad uurisid, et sellist kvalifikatsiooni saab Kaug-Idas, kus asub mingi eriteenistuste kool," rääkis Makarov.

"Nad uurisid õppeasutuse materjale, /.../ leidsid artikli, mis oli illustreeritud Bošaroviga äravahetamiseni sarnase mehe fotoga ja see mees oligi Anatoli Tšepiga, kes on polkovnik, Vene riikliku luureagentuuri polkovnik. Selgitati välja, et ta on ka Venemaa kangelane. Ta käis kolm korda Tšetšeenias, aga mitte selle eest ei antud talle Vene kangelast, talle anti Ukrainas rahu valvamise eest," lisas ajakirjanik.

Vastates küsimusele, kui suur läbikukkumine see on Venemaa jaoks, et Tšepiga nimi on avalikkuse ette ilmunud, sõnas Makarov, et ta pole kindel, kas see on läbikukkumine.

"Kas saab nimetada läbikukkumiseks, mis juhtus Litvinenkoga. See, kes tegi - väidetavalt tegi seda Lugovoi -, oli riigiduuma saadik, ta rahumeeli ajab oma asja edasi, elab Venemaal, võib-olla käib välismaal," kommenteeris Makarov.

"Mul on üldse selline tunne ja see on jälle mu isiklik arvamus, et üldiselt Euroopa ja mitte ainult Euroopa inimesi natuke hirmutatakse ka: tegelikult on igal pool meie silm, aga te ei tea täpselt, mis selle inimese nimi on, on ta Ruslan Bošarov või Anatoli Tšepiga, te ei tea, meil on nii palju nägusid ja meie saame transportida Suurbritanniasse plutooniumi ja Novitšokki. Keegi ütleb, et see on läbikukkumine, et vahele jäid, aga mina arvan, et see ei ole läbikukkumine, et nad seda sisse said tuua," lisas ta.

Venemaa endine luureametnik Sergei Skripal ja tema tütar Julia leiti 4. märtsil Salisbury linna pargipingilt, kui nad olid mürkaine tõttu kriitilises seisundis. Briti võimude kinnitusel oli neid mürgitatud Nõukogude Liidu/Venemaa päritolu keemiarelvaga Novitšok. Briti arstidel õnnestus Skripalide elu päästa ning hetkel viibivad nad Briti võimude kaitse all.

Juuni lõpus haigestus Amesburys sama mürgiga seoses veel kaks inimest, kellest ks suri. Briti võimude esialgse hinnangu kohaselt puutusid need kaks inimest juhuslikult kokku mürgiga, mille olid ära visanud Skripalide ründajad.

London on süüdistanud keemiarünnakus Moskvat ning juhtum on toonud kaasa veelgi suurema pingestumise lääneriikide ja Venemaa suhetes ja vastastikused diplomaatilised sammud. Moskva on süüdistusi ja seotust rünnakuga eitanud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: