Putin: Skripal on reetur ja lurjus

{{1538573700000 | amCalendar}}
Venemaa president Vladimir Putin Moskvas foorumil
Venemaa president Vladimir Putin Moskvas foorumil "Vene energeetikanädal". Autor/allikas: AP/Scanpix

Venemaa president Vladimir Putin teatas kolmapäeval, et skandaal Skripalide ümber on kunstlikult üles puhutud ning et endine Vene luureohvitser Sergei Skripal ise on kodumaa reetja.

"Mis puudutab Skripale, siis seda luureskandaali puhutakse kunstlikult üles," ütles Putin foorumil "Vene energeetikanädal".

"Näen, et mõningad teie ametivennad suruvad peale teooriat, et härra Skripal on vaat et mingi inimõiguslane. Ta on pelk luuraja. Kodumaa reetja. On selline mõiste nagu kodumaa reetja. Vaat tema on üks neist," märkis president.

"Kujutage ette: äkitselt ilmub teil inimene, kes reedab terve riigi. Kuidas te temasse suhtute? Ükskõik milline siin istuja ükskõik millisest riigist? Ta on lihtsalt lurjus ja kõik," rõhutas Putin.

Sergei Skripali ja tema tütart Juliat mürgitati 4. märtsil Suurbritannias Salisburys närvimürgiga Novitšok. Suurbritannia süüdistas juhtumis Venemaad, Moskva eitab seotust.

Sergei Skripal töötas kuni erruminekuni 1999. aastal Vene sõjaväeluureteenistuse (GRU) heaks. Seejärel töötas ta 2003. aastani Vene välisministeeriumis ja suundus sealt ärisse.

Skripal mõisteti Venemaal 2006. aastal Suurbritannia heaks luuramises 13 aastaks vangi, kuid vabastati USA-Vene spioonivahetuse käigus 2010. aastal. Seejärel sai ta Suurbritannias varjupaiga ja tal on Salisburys elukoht.

Skripal tunnistas 2004. aastal pärast vahistamist Moskvas, et Briti eriteenistused värbasid ta 1995. aastal ja ta jagas neile informatsiooni Venemaa agentide kohta Euroopas, teenides oma teenuste eest üle 100 000 dollari.

2004. aastal, kui Vene võimud Skripali vahistasid, kirjutas Vene meedia FSB-d tsiteerides, et tema tegevusest sündinud kahju võib võrrelda GRU polkovniku Oleg Penkovski tekitatud kahjuga. Penkovski luuras USA ja Suurbritannia kasuks ning hukati Nõukogude Liidus 1963. aastal.

Putin: pärast terrorismi võitmist peavad välisväed Süüriast lahkuma

Putini sõnul tuleb püüelda selle poole, et Süüriasse ei jääks pärast võitu terrorismi üle kolmandate riikide, seal hulgas Venemaa vägesid.

"Lähtusime sellest, et me sellegipoolest teeme USA partneritega Süürias terroritõrjes, Islamiriigiga võitlemisel koostööd, kuid sedamööda, kuidas Islamiriik Süüriast kaob, mingit muud õigustust (välismaisele sõjalisele kohalolekule) isegi väljaspool rahvusvahelist õigust ei ole," rääkis ta kolmapäevasel foorumil.

"Mida minu arvates teha võiks ja mille poole me kõik püüdlema peame? Me püüdleme selle poole, et rohkem mingeid välisriikide vägesid Süüria territooriumil ei oleks. Selle poole tuleb püüelda," lisas Putin.

Putin: maailma energeetikaturg vajab poliitikavaba dialoogi

Foorumi põhiteemat puudutades teatas Putin, et maailma energeetika edenemise ja usaldusväärse energiajulgeoleku võib tagada vaid üleilmses partnerluses ja asjalikus dialoogis, milles puudub poliitiline alltekst.

"Oleme kindlad, et edenemise maailma energeetikas, ja kogu meie planeedi kindla energiajulgeoleku võib anda vaid üleilmne partnerlus, töö ühiste, kõikide jaoks ühesuguste reeglite alusel ja loomulikult turuosaliste asjaliku, poliitikavaba suhtluse kaudu," ütles ta.

Ta meenutas, et Venemaa on suurimaid tegijaid maailma energeetikaturul: "Meil on juhtkoht nafta ja gaasi ammutamisel ja väljaveol, ka elektrienergeetikas ja söekaevandamises kuulume juhtrühma."

"Meie jaoks on tähtis tunnetada maailma energeetika suundumusi, et kasutada tõhusalt oma konkurentsieeliseid ja moodustada koos teiste riikidega ühine ernergiaruum ja ühine energeetikatulevik," rõhutas Putin.

Putin: vajaduse korral viime Nord Stream 2 projekti ise ellu

Venemaa viib projekti Nord Stream 2 ise ellu, kui välispartnerid peaksid sanktsioonide tõttu sellest loobuma, sõnas Putin.

"Me mõistame tegelikkust. Me viime projekti ellu enda jõududega, meil ei ole sellega muret, need võivad tekkida, kuid me lahendame need," ütles president.

Ta märkis, et Nord Stream 2 lubadega on juba kõik korras ja projekt viiakse ellu.

"Oleme valmis töötama kõikide partneritega. Saksa partnerid alustasid juba ehitust meres. Meie asume samuti selle kallale, meil ei ole enam muret lubade saamisega - Soome andis loa, Rootsi, Saksamaa, Venemaa - meile sellest piisab, projekt viiakse ellu," ütles Putin.

Tervikuna on Vene gaasi hind Euroopas alati konkurentsivõimeline, lisas ta.

Putini sõnul tarnib Gazprom 2018. aastal Euroopasse 200 miljardit kuupmeetrit gaasi või rohkemgi.

Toimetaja: Laur Viirand

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: