Veebilehe väitel on üks Skripalide mürgitamises kahtlustatav GRU polkovnik

{{1537987320000 | amCalendar}}
Ruslan Boširov/Anatoli Tšepiga telekanalis RT.
Ruslan Boširov/Anatoli Tšepiga telekanalis RT. Autor/allikas: Video stoppkaader

Uuriva ajakirjanduse veebileht Bellingcat väidab, et paljastas ühe Salisburys Skripalide mürgitamises kahtlustatava tegeliku isiku.

Bellingcati väitel on kahtlustatav, kelle nimeks on varem öeldud Ruslan Boširov, tegelikult GRU polkovniku Anatoli Tšepiga, vahendas BBC.

Briti ametnikud ei ole Bellingcati uurimist kommenteerinud, kuid BBC andmeil ei vaielda selle tulemustele vastu.

Suurbritannia uurijad on varem öelnud, et Boširov oli Vene luureohvitser.

Arvatakse, et ta reisis Suurbritanniasse võltsitud passiga. Temaga koos oli teine Vene kodanik, kes kasutas nime Aleksandr Petrov.

Boširov ja Petrov ütlesid Vene riigitelevisioonis tehtud pöördumises, et nad käisid Salisburys turistidena, et külastada sealset katedraali.

Bellingcati andmetel oli kolonel Tšepiga sõjaväelane, kes teeninud Tšetšeenias ning on saanud ka kõrgeima riikliku - Venemaa föderatsiooni kangelase - autasu, mille tavaliselt annab president Vladimir Putin isiklikult üle.

Bellingcat sai enda valdusse väljavõtteid Anatoli Vladimirovitš Tšepiga passist. 2003. aastast pärit foto sarnaneb Bellingcati hinnangul noorema versiooniga mehest, kes on siiani tuvastatud kui Ruslan Buširov.

Venemaa endine luuraja Sergei Skripal ja tema tütar Julia leiti 4. märtsil Salisbury linna pargipingilt, kui nad olid mürkaine tõttu kriitilises seisundis. Briti võimude kinnitusel oli neid mürgitatud Nõukogude Liidu/Venemaa päritolu keemiarelvaga Novitšok.

London on süüdistanud keemiarünnakus Moskvat ning juhtum on toonud kaasa veelgi suurema pingestumise lääneriikide ja Venemaa suhetes ja vastastikused diplomaatilised sammud. Moskva on süüdistusi ja seotust rünnakuga eitanud.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: