Euroopa Komisjon lükkas Itaalia eelarvekava tagasi

{{1540302180000 | amCalendar}}
Foto: Vincent Kessler/Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjon teatas teisipäeval, et Itaalia 2019. aasta eelarvekava on tõsises vastuolus Euroopa Liidu soovitustega ja riik peab kolme nädala jooksul esitama uue kava.

"Täna vastuvõetud Komisjoni arvamus ei tohiks kellelegi üllatusena tulla, sest Itaalia valitsuse eelarvekava kaldub selgelt ja tahtlikult kõrvale juulis võetud kohustustest. Siiski, me ei sulge ust: me tahame jätkata konstruktiivset dialoogi Itaaliaga," ütles Euroopa Komisjoni eelarvevolinik Pierre Moscovici.

"Euroopa Komisjon andis täna esmakordselt euroala riigile kohustuse eelarvekava ümber teha, kuid me ei näe muud valikut. Me anname Itaaliale maksimaalselt kolm nädalat, et esitada uus eelarvekava," sõnas Euroopa Komisjoni asepresident Valdis Dombrovskis.

Euroopa Komisjon märkis ka, et nii asjaolu, et Itaalia plaanib vastupidiselt Euroopa Liidu Nõukogu soovitusele eelarvet suurendada, kui soovituse ja eelarvekava erisuse mastaap, on EL-i stabiilsus- ja kasvupakti ajaloos pretsedenditud. Nimelt kui EL soovitas Itaalial oma struktuurset eelarvepositsiooni 0,6 protsendi võrra SKP-st parandada, siis praegune eelarvekava näeb ette hoopis selle 0,8-protsendist halvenemist.

Esmaspäeval teatas Itaalia valitsus Brüsselile, et ei tagane oma vastuolulisest eelarvekavast, kuid proovib seejuures mitte suurendada riigivõlga ja jääda lubatud defitsiidi piiridesse. Riigieelarve defitsiidiks plaanib valitsus tuleval aastal 2,4 protsenti SKP-st.

Itaalia riigivõlg küündib 131,2 protsendini sisemajanduse koguproduktist (SKP), jäädes Euroopa Liidus alla vaid Kreekale. Seejuures märkis Komisjon, et selle võla teenindamine läks näiteks mullu riigile maksma 65,5 miljardit eurot ehk 3,8 SKP-st, mis on umbes sama palju kui Itaalia kulutab haridusele.

Salvini: Itaalia ei tagane oma eelarvekavast

Itaalia asepeaminister Matteo Salvini sõnul jääb Itaalia oma eelarvekava juurde hoolimata sellest, et Euroopa Komisjon selle teisipäeval tagasi lükkas.

"See ei muuda midagi. Spekuleerijad võivad kindlad olla, et me ei taandu oma positsioonist," ütles marurahvusliku Põhjaliiga juht Salvini Itaalia meedia vahendusel.

"Nad ei ründa mitte valitsust, vaid rahvast. Need on need asjad, mis itaallasi veel rohkem marru ajavad. Ja siis kurdetakse, et Euroopa Liidu populaarsus on aegade madalaimal," rääkis ta.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: ERR/BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: