Itaalia: me ei tagane oma eelarvest

Itaalia peaminister Giuseppe Conte (keskel) ning asepeaministrid Luigi Di Maio (vasakul) ja Matteo Salvini.
Itaalia peaminister Giuseppe Conte (keskel) ning asepeaministrid Luigi Di Maio (vasakul) ja Matteo Salvini. Autor/allikas: Andreas Solaro/AFP Photo/Scanpix

Itaalia kaitses oma riigieelarve puudujääki, vaatamata Brüsseli ja euroala riikide kriitikale.

Itaalia valitsus leppis eelmisel nädalal kokku riigieelarves, mille puudujääk on 2,4 protsenti sisemajanduse kogutoodangust (SKT). Tegemist on kolm korda suurema puudujäägiga kui eelmise valitsuse eelarvel, vahendas Reuters.

Valitsuse otsus tekitas niigi närvilistes investorites suuremat ebakindlust ning Euroopa Komisjon kutsus riiki oma otsust muutma.

"Me ei tagane 2,4 protsendi eesmärgist. Me ei tõmbu millimeetritki tagasi," ütles asepeaminister ja Viie Tähe Liikumise juht Luigi Di Maio raadiointervjuus.

Kuna teisipäeval müüdi Itaalia võlakirjad ja pangaaktsiad kiiresti maha, siis Di Maio sõnul pole kahtlust, et Prantsusmaa ja Saksamaa tahavad Itaalia valitsuse kukkumist.

Valitsuskoalitsioon, kes lubas kärpida makse ja suurendada kulutusi heaolule, on suunanud oma viha Brüsselile. Teine asepeaminister, parempoolse Liiga liider Matteo Salvini ütles, et riik võib nõuda Euroopa Liidult kasvavate laenukulude tõttu kompensatsiooni.

"Junckeri ja teiste Euroopa Liidu kõrgete bürokraatide sõnad ja ähvardused kasvatavad (Itaalia ja Saksamaa võlakirjade tootluse) vahet. Me oleme valmis nõudma kahjutasu neilt, kes tahavad Itaaliat kahjustada," ütles Salvini.

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker tõi esmaspäeval paralleele Itaalia riigieelarvekava ja Kreeka rahanduse vahel.

Kuigi Itaalia kavandatav eelarvepuudujääk jääb Euroopa Komisjoni nõutud 3 protsendi piiresse, siis praeguse plaani kohaselt struktuurne puudujääk kasvab ja see on vastuolus EL-i reeglitega.

Euroopa Komisjon on mures ka ettepaneku pärast, mis kasvatab Itaalia niigi kõrget riigivõlga. Kreeka järel on Itaalia riigivõlg EL-is suuruselt teine. Itaalia valitsuse kinnitusel aga riigivõlg väheneb, kuna ekspansiivne eelarve ergutab majanduskasvu.

Peaministri sõnul Itaalia eurost ei loobu

Partei Liiga euroskeptiline parlamendisaadik ütles, et tema hinnangul oleks Itaaliale kasulikum, kui lahkuks euroalalt.

Itaalia peaministri Giuseppe Conte sõnul on riik aga eurole täielikult pühendunud ning igasugused kriitilised kommentaarid selle kohta on kritiseerijate isiklikud arvamused ning neil pole mingit pistmist valitsuse poliitikaga.

"Euro on meie valuuta ja see on meie jaoks pöördumatu," kommenteeris Conte Facebookis.

Conte püüdis leevendada ka eelarve puudujäägist tulevaid pingeid Euroopa Liiduga. Ta ütles, et Rooma alustab EL-i institutsioonidega dialoogi rahulikult ja kummagi rolle austades. Ta on kindel, et valitsus suudab oma eelarveplaani põhjendada.

Toimetaja: Merili Nael

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: