Galerii ja video: Eestis valmis üle hulga aja uus vedur ({{contentCtrl.commentsTotal}})

{{1538566380000 | amCalendar}}

AS Operail esitles kolmapäeval Tapa depoos ümber ehitatud C30-M vedurit, mis on üle 86 aasta esimene Eestis valmistatud vedur.

Rahvusvaheline logistika- ja transpordiettevõte Operail tutvustas koostöös Tšehhi ettevõtte CZ Lokoga ümber ehitatud uut vedurit. C30-M on mõeldud manöövertööde tegemiseks, kuid sobib ka kaubavedudeks. "Veduri moderniseerimisel lähtusime algselt enda vajadustest kuueteljelise manööverveduri järele, mis sobiks sama hästi ka kohalike vedude teostamiseks," sõnas ASi Operail juhatuse esimees Raul Toomsalu.

Vedurit ehitati 2016.-2017. aastal ettevõtte Tapal asuvas depoos. Ehitusele järgnes testperiood ning nüüd on C30-M valmis igapäevaseks kasutamiseks nii Eesti raudteel kui ka välisturgudele müümiseks.

Uus vedur sai kolmapäeval endale ka väärika nime Adam, mis on austusavaldus Tapa jaamaülemale Adam Zmijevskile, kes töötas Eesti raudteel aastatel 1909-1918.

Operaili C30-M on uus, turvaline, senistest oluliselt kesskonnasõbralikum kaasaegne moodulvedur. Veduri monteerimiseks kasutati tuntud rahvusvahelise tootja General Electricu С30-7Ai veduri põhiraami ja veermikke ning Euroopa suure tootja CZ Loko disainitud mooduleid. Vedur on Euroopa Liidus sertifitseeritud.

"Baas nende vedurite jaoks oli vanade Ameerika vedurite näol olemas, mis seisid kasutuna ja väga pikalt kasutuna. See oskusteave, millega tehakse Eesti ja ka naabermaade raudteede jaoks liiga rasked vedurid kergeks, sõidukõlbulikuks ja lisaks veel keskkonnasäästlikuks, oli olemas. Nüüd on olemas ka partnerid, kes neid vedureid omandada sooviks," rääkis majandusminister Kadri Simson "Aktuaalsele kaamerale".

Samatüübilisi uuendamist vajavaid vedureid on Operailil 19. Kokku on Operailil Ameerika tüüpi vedureid ligi 80 ning kaugemas plaanis on võimalik neid kõiki moderniseerida. Uue veduri hind ulatub paari miljoni euroni.

"Kui me müüksime seda doonorvedurit sellisena nagu ta täna meil on, ma arvan, et selle hind võiks olla maksimum 200 000 eurot. Nii et hind tõusis kümme korda," ütles Toomsalu, lisades, et see uue kuue saanud veduri tööiga on vähemalt 25 aastat.

Kuueteljelise veduri kaal on 138 tonni, teljekoormus 23 tonni ning see on vahelduvvoolu/alalisvoolu elektriülekandega. Vedurile on paigaldatud Caterpillar 3512C HD diiselmootor võimsusega 1550 kW (2079 hj) ning tippkiirus on 100 kilomeetrit tunnis. Eestis on kaubarongide suurim lubatud sõidukiirus 80 kilomeetrit tunnis.

Viimati ehitati vedur Eestis ümber 1940. aastal Franz Krulli masinatehases. Hiljemalt on küll kohalikud ettevõtted ehitanud reisirongi vagunitest mootorvaguneid, mis liikusid Tallinnast Tartusse ja Narva, kuid uudse põhimõttega veduri ehitamises on pärast 1931. aastat olnud 86-aastane paus.

Toimetaja: Mirjam Mäekivi

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: