Juncker hoiatas uue Balkani sõja eest

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker.
Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker. Autor/allikas: Lisi Niesner/Reuters/Scanpix

Euroopa Komisjoni president Jean-Claude Juncker hoiatas reedel uue Balkani sõja eest, kui Bosnia, Albaania, Serbia, Makedoonia, Montenegro ja Kosovo ei tunne, et Euroopa Liidul on neile tulevase liikmesuse pakkumisega tõsi taga.

"Kui Euroopa ülimalt keerukal maastikul tekib mulje, et meil ei ole Lääne-Balkanile EL-i liikmesuse väljavaate pakkumisega tõsi taga, siis võime näha hiljem - aga tõenäoliselt pigem varem - seda, mida me nägime Balkanil 1990. aastatel," ütles Juncker Austria parlamendis peetud kõnes.

Mainitud kuus Balkani riiki, mis moodustasid 1990. aastatel Euroopa rängima sõjajärgse konflikti lahingutandri, on jõudnud praeguseks EL-i liitumiskõnelustega erinevasse faasi.

Serbia ja Montenegroga on alustatud ametlikke liitumiskõnelusi, aga Makedoonia, Albaania ja Makedoonia ootavad alles "kandidaatriikideks" klassifitseerituna kõneluste algust. Bosnia ja Kosovo on kõigest "potentsiaalsed kandidaadid".

Juncker hoiatas juba eelmise aasta detsembris, et EL-i laienemine Balkani riikidesse on piirkonnas stabiilsuse tagamiseks hädavajalik, ning avaldas lootust, et Serbia ja Montenegro saavad liikmeteks 2025. aastal.

Nüüd tõdes ta, et nende riikide tee liikmesuseni on alles väga alguses.

Mõned riigid on teinud edusamme, aga need ei ole kaugeltki piisavaid, lisas Juncker.

Tema sõnul on võimalik, et EL pakub Balkani riikidele niiöelda majanduspiirkonda, kus nad saavad käituda osalt nõnda, nagu see lõpuks täisliikmeks saades hakkab olema.

Juncker rõhutas, et ei näe ühtki neist riikidest enne 2025. aastat EL-i liikmena.

EL peab "tegelema Lääne-Balkaniga intensiivselt ja neid vajaduse korral aitama", ütles ta.

Liit peab Euroopa Komisjoni presidendi sõnul kinnitama ka, et kõik Lääne-Balkani riikide vahelised piirikonfliktid tuleb enne liikmesuse saamist lahendada.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: