Montenegro: Makedoonia nimereferendum olgu EL-ile hoiatuseks

Referendumi boikoteerimist nõudnud meeleavaldajad.
Referendumi boikoteerimist nõudnud meeleavaldajad. Autor/allikas: Marko Djurica/Reuters/Scanpix

Makedoonia nimereferendum näitab Euroopa Liidule, kui ohtlikud on euroopavastased jõud Lääne-Balkanil, ütles Montenegro president Milo Đukanović teisipäeval.

Makedoonias pühapäeval korraldatud referendumil toetas riigi nime muutmist Põhja-Makedooniaks 91,4 protsenti hääletanutest, teatas valimiskomisjon esmaspäeval lõplikke tulemusi avaldades. Osalusprotsent oli 36,9 protsenti.

Makedoonia rahvuslased kutsusid referendumit boikoteerima.

"Ma loodan, et Brüsselis ja mujal nähakse Makedoonia referendumi tulemust kui äratuskella ja viimast hoiatust, et me peame viima läbi palju põhjalikuma analüüsi oma suhetest laienemispoliitikaga," ütles Đukanović Euroopa Parlamendis.

"Edasine (EL-i) laienemine on hädavajalik Lääne-Balkani ja Euroopa jaoks," lisas ta.

Nimevaidlus Kreekaga on takistanud Makedooniat Euroopa Liidu ja NATO-ga ühinemast.

"Mulle on jäänud mulje, et euroopameelne entusiasm, mis järgnes Berliini müüri langemisele, on natukene kokku varisemas... Lääne-Balkani riikides kuuleme ülejäänud Euroopast vastakaid sõnumeid kiiruse kohta, millega laienemine peaks toimuma," ütles riigipea.

Kõhklused laienemise küsimuses "toidavad mitmete tagurlike osapoolte illusioone... kes jätkavad unistamist terve regiooni ümberkujundamisest, riikide ehitamisest ja laienemisest rahvuslikel alustel"

"Makedoonia referendum on ehe näide probleemist, mida ma silmas pean," lisas Đukanović.

Brüssel on lubanud, et EL-i liitumiskõnelused Makedooniaga käivituvad järgmisel aastal.

Toimetaja: Merili Nael

Allikas: BNS

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: