Tiina Kangro siirdub riigikogu aknaaluste hulka

{{1538985480000 | amCalendar}}
Foto: Toomas Tatar/Postimees/Scanpix

Riigikogu Isamaa fraktsiooni kuulunud, kuid erakonda mittekuuluv Tiina Kangro lahkub fraktsioonist ja täiendab nn aknaaluste ridu. Valitsusliidul jääb sellega 101-liikmelises parlamendis 50 kohta.

Kangro tunnistas ERR-ile, et kuigi Isamaa tegi talle pakkumise eelseisvatel valimistel kandideerimiseks, mis sisaldas "väga head kohta väga heas piirkonnas", siis vastu ta seda ei võtnud. Samas ei välista Kangro, et kandideerib mõne teise erakonna ridades, kui vastav ettepanek peaks tehtama. Praegu seda tehtud pole.

"Ei ole tehtud, mitte ainsatki ettepanekut. Praegu ma ei näe väga selgelt erakondi, kes tahaks sotsiaalpoliitika ja inimvaraga väga tõsiselt tegeleda. Ma ootasin üsna suure põnevuse ja lootusega uusi tulijaid, kes kevadel hakkasid tulema, aga ma pole enam ka nende suhtes väga optimistlik."

Kangro pidas üsna võimalikuks, et jääb sotsiaalpoliitikaga küll tegelema, kuid mõnes teises ametis kui riigikogu liige. Ta ütles, et töötas enne riigikogu karjääri 25 aastat ajakirjanikuna. Kangro rääkis ka, et kuigi väljapoole võis tema otsus tulla üllatusena, siis fraktsioonikaaslastele ja riigikogule laiemalt see üllatus polnud.

Esmaspäeva keskhommikul tegi Kangro sotsiaalmeedias postituse, kus teatas, et lahkub Isamaa fraktsiooni ridadest.

"Panustasin täna Eesti poliitikasse sellega, et lahkusin riigikogu Isamaa fraktsioonist, mille liige olen parteituna olnud. Sellega tekkis Toompeal olukord, kus koalitsioonil ei ole enam mugavalt tagatud häälteenamust ja eeldatavalt neil tuleb uute valimisteni jäänud aja jooksul teha oluliselt rohkem koostööd parlamendi teiste erakondadega, võimalik, et ka mõnesid oma plaane muuta. See langeb aega, mil töös on riigieelarve, samuti hulk konfliktseid eelnõusid. Mõistlikust koostööst erinevaid valijagruppe esindavate poliitjõudude vahel on Eesti teerullistunud poliitmaastikul juba pikki aastaid väga suur puudus olnud, sõltumata sellest, kes suurtest parasjagu võimul on," teatas Kangro.

Kangro avaldas ka arvamust, et usutavasti tänane koalitsioon püsib, sest ka väikseim partner Isamaa on avaldanud soovi sellele igal juhul kaasa aidata.

"Olen algusest peale veendunud, et Isamaa koht ei ole selles koalitsioonis, kus tema keskseks rolliks on aidata Keskerakonnal ja sotsidel ellu viia nende maailmavaatelist poliitikat; seda enda maailmavaate arvelt. Võimu juures olemisest lähtuvad kompromissid on viinud selleni, et oma maailmavaadet, millesse kas või erakonna ladvik riigikogus ühtselt usuks, saabki otsida vaid aastate tagustest dokumentidest. Viie vastutusrikka ministrikohaga ei ole selles koalitsioonis osalev konservatiivne partei suutnud anda piisavat tooni, et muuta või vähemalt tasakaalustada praeguse valitsuse vasakpopulistlikke, sekka omakasupüüdlikke suundumusi, mis väga paljudele Eesti inimestele meelehärmi valmistavad."

Kangro heitis ette, et kuigi Isamaa on omanud sotsiaal- ja rahandusministri portfelle, ei ole tänaseks mitte ühtki tema poolt erakonna valimisprogrammi kirjutatud punkti tõsiselt võetud ega isegi üritatud ellu viia.

"Kahe viimase aasta jooksul, mil olen olnud riigikogus, olen vaid üksinda sellest fraktsioonist (paari üksiku erandiga) töötanud ja hääletanud puuetega inimeste ja hooldajate huvides ja vohava bürokraatia vastu. Fraktsioonikaaslaste jaoks on olnud sellest tähtsam koalitsioonipartnerite teenindamine ja sellega seotud oma iste- ja töökohtade jätkuvus."

Kangro tunnistas, et oma varasema töö- ja elukogemuse baasilt ei olnud ta riigikokku minnes sinisilmne ega oodanud imesid.

"Et Eesti poliitikute jaoks on mugavus, toiduahelas positsioonide säilitamine ja selleks pakutav vastastikune ringkäendus mistahes võtete ja hinnaga niivõrd ülemuslik kogu muu tegelikkuse ees, on olnud aga valus tõdeda. See viimane ei puuduta enam üksnes Isamaad, vaid palju laiemat pilti uksest aknani ja Tallinnast Narvani."

Kangro lahkumine tähendab, et formaalselt jääb kolmele koalitsioonierakonnale 101-liikmelises riigikogus 50 kohta. Samas on näiteks endine sotsiaaldemokraat Urve Palo lubanud olulistel hääletustel, näiteks riigieelarve puhul, koalitsiooni endiselt toetada. Kangro kandideeris viimastel riigikogu valimistel Isamaa (IRL) nimekirjas Harju- ja Raplamaal. Ta sai 1669 häält ning pääses riigikogusse Juhan Partsi asendusliikmena. Isamaa liige Kangro pole.

Kangro liitumine nn aknaalustega kasvatab nende hulka seitsmele. Lisaks temale kuuluvad sinna Peeter Ernits, Urve Palo, Marko Mihkelson, Margus Tsahkna, Olga Ivanova ja Artur Talvik.

Telesaates "Ringvaade" kommenteeris teemat ajakirjanik Anvar Samost:

"Aktuaalse kaamera" stuudios andis oma hinnangu ajakirjanik Toomas Sildam:

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: