Michal: lõpupeo eelarvet tegev valitsus tiksub valimisteni

Reformierakonna volikogu esimehe Kristen Michali hinnangul on Sven Mikseri ennustus, et opositsioon hakkab enne valimisi vähemusvalitsuse ministreid umbusaldama sama täpne kui ennustus, et novembris sajab vihma.

"Tegemist pole sisulise vähemusvalitsusega, vaid valitsusega, kes peavad hääli ostma Urve Palolt ja Olga Ivanovalt, aga ka mõnelt EKRE ja Vabaerakonna liikmelt. Ma ei kahtle, et kui Ivanoval on liigseid muresid, näiteks kodakondsuse temaatikas, siis Yana Toomiga saab ikka kokku leppida," rääkis Michal Terevisioonis.

Michali sõnul on Reformierakond alati valmis ise valitsusvastutust võtma, kuid praeguses killustunud parlamendis pole piisavalt selliseid partnereid, kellega kaupa teha.

"Ootame, et see niikuinii ambitsioonitu valitsus saab oma kuulsusetu hinnangu märtsis 2019," märkis Michal.

Reformierakonna juhtpoliitiku sõnul on iga saadik koalitsioonile praegu kullahinnaga, mis avaldus ka riigieelarve tegemisel.

"Maksulangetused ja aktsiisilangetused jäeti tegemata ning valiti sümpaatsed katused, kuhu raha panna."

Michali sõnul on järgmise aasta riigieelarve heade aegade laialijagamise eelarve, kus puudub igasugu ambitsioon.

"See on lõpupeo eelarve. Tiksumine valimisteni lootuses, et küllap läheb hästi. Eks iga koalitsioonisaadik võib järjest enam midagi küsida. Varem iseloomustas see Tallinna poliitkultuuri, kus kaubeldi üksiku saadiku kaupa, nüüd on see jõudnud riigi tasandile."

Reformierakonna volikogu esimehe sõnul tahab tema erakond hääletada eelarvest välja rumalused, mille näitena tõi ta tasuta ühistranspordi, mis tuleks muuta nõudepõhiseks. Palju kära tekitanud katuserahade kohta märkis Michal, et selle probleem on, et raha anti objektidele, mis ei tulnud üldises järjekorras.

"Näiteks leiti 40 liikmega kogudus ja anti neile 400 000. Ja kogudus oli ise sellest üllatunud. Või et anti renoveerimisraha koolimajadele, mis on plaanis koolivõrgu korrastamisega sulgeda. Ja see Isamaa laste tegemise instituut (Eesti Pere Sihtkapital - toim). Kui selle taga on erakond, kelle toetus on väga madal, siis jääb mulje, et panustatakse iseendale valimisjärgsete töökohtade loomisele."

Michali sõnul ei ole vähemalt Reformierakonnal soovi umbusaldada ministreid poliitilise segaduse tekitamiseks, nagu prognoosis sotsiaaldemokraadist välisminister Sven Mikser.

"Mikseri ennustus on sama täpne, kui et novembris sajab vihma. Vaatame, kas ministrid teevad enne valimisi rumalusi, aga meie ajend sellisel juhul pole valimiseelne situatsioon, vaid sisuline tegevus. Aga pigem me peame end ise valitsuse kriitikaga vahel tagasi hoidma, sest inimesed teevad oma tegudega ise piisavalt ära."

Toimetaja: Urmet Kook

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: