Trumpi sõnul pole tal plaanis Rosensteini vallandada

Valge Maja personaliülem John Kelly ja asejustiitsminister Rod Rosenstein (paremal) Air Force One'i trepil 8. oktoobril.
Valge Maja personaliülem John Kelly ja asejustiitsminister Rod Rosenstein (paremal) Air Force One'i trepil 8. oktoobril. Autor/allikas: Reuters/Scanpix

USA president Donald Trump ütles esmaspäeval, et tal ei ole kavas vallandada asejustiitsminister Rod Rosensteini.

Meedias on pikemat aega prognoositud, et president võib Rosensteini vallandada. Trump on eriprokurör Robert Muelleri nn Venemaa juurdluse üle järelevalvet teostavat asejustiitsministrit korduvalt kritiseerinud.

Rosensteini ametis jätkamine sattus veelgi suurema kahtluse alla pärast seda, kui ajaleht New York Times kirjutas eelmisel kuul anonüümseks jäänud allikatele viidates, justkui oleks Rosentsein rääkinud eelmisel aastal ametnikele USA põhiseaduse 25. paranduse rakendamisest ning Trumpiga kohtudes pealtkuulamisseadete kandmisest. (USA põhiseaduse 25. parandus käsitleb valitsuskabineti ja kongressile volitusi sundida president ametist lahkuma, kui ta ei ole suuteline ametikohuseid täitma - Toim.).

Rosenstein on 21. septembril ilmunud artikli väiteid korduvalt ja kategooriliselt eitanud. Ühe NYT allika sõnul olevat Rosenstein need vastuolulised märkused teinud siiski naljaga pooleks.

Kui vahepeal teatati allikatele viidates ka Rosensteini võimalikust lahkumisavaldusest, siis mingit sammu ei tema ega Valge Maja poolt ei järgnenud.

Esmaspäeval kohtusid Trump ja Rosenstein aga umbes poolt tundi presidendi lennuki pardal, kui riigipea lendas Florida osariiki Orlandosse, et sealsete politseijuhtidega kohtuda, vahendas Reuters.

Kui ajakirjanik hiljem küsis, kas tal on kavas Rosenstein vallandada, vastas Trump eitavalt. Omavahelise vestluse sisu ta siiski ajakirjanikele täpsemalt selgitama ei hakanud.

Küll aga kinnitas president, et tal on Rosensteiniga hea läbisaamine. "Ma ei tundnud Rodi varem, kuid ma olen temaga tuttavaks saanud, ning ma saan temaga väga hästi läbi," rääkis Trump.

Asejustiitsminister on USA poliitikas hetkel ühes võtmerollis, sest kuna justiitsminister Jeff Sessions on end nn Venemaa-juurdluse järelevalverollist taandanud, on just Rosenstein see, kellel on pädevus tagandada eriprokurör Robert Mueller juurdluse juhtimiselt. Eriprokurör Mueller uurib nii Venemaa sekkumist USA valimistesse kui ka võimalikku koostööd Trumpi meeskonna ja Venemaa esindajate vahel.

President Trump on nimetanud Venemaa-juurdlust korduvalt "nõiajahiks" ning ta on sotsiaalmeedias teinud teravat kriitikat nii Muelleri kui ka Rosensteini aadressil. Justiitsminister Sessionsi kohta on ta öelnud, et poleks viimast kunagi oma justiitsministriks valinud, kui oleks teadnud, et viimasel on kavas end Venemaa-juurdlusest taandada.

Toimetaja: Laur Viirand

Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: